statystyki

Drogie auto zastępcze tylko w sytuacjach wyjątkowych

autor: Michał Culepa28.08.2017, 20:00
Poszkodowany ma prawo wyboru wynajmując samochód – tego ubezpieczyciel nie może ograniczyć.

Poszkodowany ma prawo wyboru wynajmując samochód – tego ubezpieczyciel nie może ograniczyć.źródło: ShutterStock

Ubezpieczyciel nie musi pokrywać wysokich kosztów pojazdu zastępczego, wynajętego przez klienta na własną rękę

Sprawa dotyczyła dwóch przedsiębiorców poszkodowanych w dwóch niezależnych od siebie wypadkach samochodowych. Nie mogąc korzystać ze swoich pojazdów, obydwaj właściciele firm potrzebowali aut zastępczych. Towarzystwo L., w którym byli ubezpieczeni, zaoferowało im udostępnienie samochodów z floty współpracującej z nim firmy i pokrycie z tego tytułu wszystkich kosztów w ramach ubezpieczenia OC sprawcy.

Problem polegał na tym, że obydwaj poszkodowani na własną rękę wynajęli pojazdy zaoferowane im przez serwisy, w których naprawiali samochody. Pierwszy płacił 200 zł netto dziennie, drugi 170 zł netto. Natomiast towarzystwo L. zaproponowało im samochody zastępcze w rozliczeniu bezgotówkowym, ale na kwotę odpowiednio: 90 zł i 75 zł netto dziennie. W tej sytuacji ubezpieczyciel zgodził się pokryć koszty wynajmu samochodu zastępczego tylko do kwoty określonej w swojej ofercie, odmawiając zapłaty pozostałej części.

Obydwaj przedsiębiorcy skierowali przeciwko L. pozwy o zwrot pozostałej części opłat. I tu wyroki sądów I instancji były rozbieżne, bowiem pierwszy z poszkodowanych proces wygrał, zaś pozew drugiego został w całości oddalony.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane