statystyki

Pies rolnika nadgryzie finanse firm ubezpieczeniowych

autor: Patryk Słowik21.06.2017, 16:00
Rolnik

Wniosek o jej wydanie złożył rzecznik finansowy, który dostrzegł istotne rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych. Część z nich popierała stanowisko ubezpieczycieli, którzy argumentowali, że psy nie są zwierzętami wykorzystywanymi użytkowo przez rolników.źródło: ShutterStock

Nie ma powodów, aby zakłady ubezpieczeń odmawiały wypłaty odszkodowań z polisy OC rolnika za szkody wyrządzane przez jego psy. Taki wniosek płynie z wczorajszej uchwały Sądu Najwyższego.

Wniosek o jej wydanie złożył rzecznik finansowy, który dostrzegł istotne rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych. Część z nich popierała stanowisko ubezpieczycieli, którzy argumentowali, że psy nie są zwierzętami wykorzystywanymi użytkowo przez rolników. Ale były też sądy, które w ślad za głosem rzecznika finansowego przyznawały, że czworonóg może pełnić określone funkcje, jak choćby pilnować dobytku. I w związku z tym szkody przez niego wyrządzone powinny być rekompensowane z OC rolnika.

SN podzielił ten drugi pogląd. W uchwale podjętej w powiększonym składzie uznał, że art. 50 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2060 ze zm.) ma zastosowanie do szkód wyrządzonych przez psa wykorzystywanego przez rolnika użytkowo w gospodarstwie. Jeśli więc tylko zwierzę nie jest wyłącznie domowym pupilem i wyrządzi szkodę – ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie.

– Cieszę się, że SN podzielił nasze stanowisko. Liczę, że dzięki temu ubezpieczyciele przestaną odmawiać pokrycia szkód wyrządzonych przez psy gospodarskie, a poszkodowani nie będą skazani na długotrwałe procesy – wskazuje rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow. Pracująca w jej biurze Ewa Kiziewicz dodaje, że choć ilościowo szkód spowodowanych przez psy nie jest wiele, to gdy już się zdarzają, miewają poważne skutki.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane