statystyki

Pies rolnika nadgryzie finanse firm ubezpieczeniowych

autor: Patryk Słowik21.06.2017, 16:00
Rolnik

Wniosek o jej wydanie złożył rzecznik finansowy, który dostrzegł istotne rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych. Część z nich popierała stanowisko ubezpieczycieli, którzy argumentowali, że psy nie są zwierzętami wykorzystywanymi użytkowo przez rolników.źródło: ShutterStock

Nie ma powodów, aby zakłady ubezpieczeń odmawiały wypłaty odszkodowań z polisy OC rolnika za szkody wyrządzane przez jego psy. Taki wniosek płynie z wczorajszej uchwały Sądu Najwyższego.

Wniosek o jej wydanie złożył rzecznik finansowy, który dostrzegł istotne rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych. Część z nich popierała stanowisko ubezpieczycieli, którzy argumentowali, że psy nie są zwierzętami wykorzystywanymi użytkowo przez rolników. Ale były też sądy, które w ślad za głosem rzecznika finansowego przyznawały, że czworonóg może pełnić określone funkcje, jak choćby pilnować dobytku. I w związku z tym szkody przez niego wyrządzone powinny być rekompensowane z OC rolnika.

SN podzielił ten drugi pogląd. W uchwale podjętej w powiększonym składzie uznał, że art. 50 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2060 ze zm.) ma zastosowanie do szkód wyrządzonych przez psa wykorzystywanego przez rolnika użytkowo w gospodarstwie. Jeśli więc tylko zwierzę nie jest wyłącznie domowym pupilem i wyrządzi szkodę – ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie.

– Cieszę się, że SN podzielił nasze stanowisko. Liczę, że dzięki temu ubezpieczyciele przestaną odmawiać pokrycia szkód wyrządzonych przez psy gospodarskie, a poszkodowani nie będą skazani na długotrwałe procesy – wskazuje rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow. Pracująca w jej biurze Ewa Kiziewicz dodaje, że choć ilościowo szkód spowodowanych przez psy nie jest wiele, to gdy już się zdarzają, miewają poważne skutki.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane