statystyki

Kolejna skuteczna metoda wyłudzania pożyczek. Ubezwłasnowolniony dłużnik nie do ruszenia

autor: Marek Chądzyński18.04.2017, 07:59; Aktualizacja: 18.04.2017, 08:37
pieniądze, finanse, złotówki

Struktura wartościowa kredytów konsumpcyjnych (pożyczek) według przedziałów kwotźródło: ShutterStock

Do wyłudzeń pożyczek na skradzioną tożsamość doszła jeszcze jedna metoda. Pożyczkodawcy mówią, że walka z nią jest bardzo trudna.

PRZESTĘPCZOŚĆ

Na razie nie można mówić o pladze. Wynika to z efektu skali: w całym kraju jest około 90 tys. osób ubezwłasnowolnionych, podczas gdy sam Provident ma ponad 800 tys. klientów. Niemniej firmy mówią o pojawiających się przypadkach nadużyć, które polegają na wykorzystywaniu do zaciągania zobowiązań osób niemogących w pełni o sobie decydować. I coraz baczniej przyglądają się sprawie. Choćby dlatego – o czym DGP pisał kilka dni temu – że liczba osób z orzeczonym ubezwłasnowolnieniem rośnie, a sądy dość łatwo takie orzeczenia wydają. Na tyle łatwo, że zainteresował się tym rzecznik praw obywatelskich.

Dla firm pożyczkowych metoda na ubezwłasnowolnienie jest wyjątkowo trudna do wychwycenia. O ile w klasycznym sposobie wyłudzenia, czyli na skradzione dokumenty, jest szansa na zablokowanie takiej transakcji (jeśli dowód jest zgłoszony w rejestrze dokumentów zastrzeżonych), o tyle tutaj jest to praktycznie niemożliwe. Pożyczkobiorca nigdy nie powinien udzielić pożyczki osobie, która nie może sama o sobie decydować. Ale weryfikowanie, kto jest ubezwłasnowolniony, a kto nie, jest niewykonalne. Nie istnieje żadna baza, w której można to sprawdzić.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • gość(2017-04-19 22:24) Zgłoś naruszenie 20

  "Łatwo" to pożycza się osobom niezdolnym umysłowo do zaciągnięcia pożyczki. Nawet w banku. Nawet wtedy, kiedy z daleka widać niepełnosprawność umysłową "słupa", bo inaczej tego nie da się nazwać. Ale bójcie się: jest wniosek o przywrócenie terminu na wniesienie sprzeciwu, jest wznowienie postępowania, jest procedura orzeczenie o niezgodności z prawem wyroku czy nakazu, jest też możliwość złożenia pozwu o ustalenie nieważności czynności prawnej ex tunc, a potem skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem lub wniosek o wznowienie.... A ban czy parabank, całe szczęście, nigdzie nie ucieknie, więc będzie od kogo żądać zwrotu zabranych przez komornika pieniędzy.

  Odpowiedz
 • A(2017-04-20 10:26) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli parabank czy jakiś inny udziela pożyczki bez dokładnego sprawdzenia tożsamości, to wina powinna być po jego stronie. Skoro pożyczają na telefon, to wiadomo, ze jest to ryzyko, wiec to oni powinni ponosić ewentualne skutki a nie niewinne osoby.

  Odpowiedz
 • jatonieja(2017-04-26 13:06) Zgłoś naruszenie 00

  Dowód bez podpisu.

  Odpowiedz
 • danuta-czajor(2019-01-20 22:41) Zgłoś naruszenie 00

  to-jest-takie-nieprawdobne-banki-scigaja-oddaja-do-komornika-a-zus-potraca-z-renty-bez-uprzedzenia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane