statystyki

Wiśniewski: Każda innowacja na początku może budzić obawy [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński13.12.2016, 07:24; Aktualizacja: 13.12.2016, 09:06
Jacek Wiśniewski radca prawny w kancelarii Squire Patton Boggs

Jacek Wiśniewski radca prawny w kancelarii Squire Patton Boggsźródło: Materiały Prasowe

- Ustawodawca unijny chce zdynamizować rynek płatności, wprowadzić na niego nowe podmioty z branży fintech, ale zadbał też o odpowiednie zabezpieczenie transakcji - uważa Jacek Wiśniewski radca prawny w kancelarii Squire Patton Boggs.

Polska powinna wkrótce wdrożyć drugą unijną dyrektywę w sprawie usług płatniczych, tzw. PSD 2. Tyle że już teraz wielu ekspertów kreśli czarny scenariusz, wskazując, że nowe przepisy będą ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa konsumentów.

Rzeczywiście można usłyszeć takie głosy. Dyrektywa, która musi zostać wdrożona do stycznia 2018 r., reguluje między innymi kwestie elektronicznych płatności dokonywanych przez konsumentów w internecie. A więc coś, co jest coraz bardziej istotne w życiu przeciętnego człowieka. Być może dlatego niektórzy są zaniepokojeni.

Pytanie, czy słusznie.

Moim zdaniem niesłusznie. PSD 2 stanowi bowiem tylko i aż odpowiedź na postęp technologiczny i zmieniające się realia rynkowe. Pamiętajmy, że pierwsza wersja dyrektywy o usługach płatniczych pochodzi z 2007 r. Od tamtego czasu technologie informatyczne bardzo szybko zmieniają świat usług finansowych – unijny prawodawca nie mógł więc nie uwzględnić tej okoliczności w przepisach.

Ale czy nie poszedł za daleko? Pytamy głównie w kontekście rozwiązań dających pośrednikom dostęp do inicjowania płatności internetowych oraz do historii rachunków bankowych klientów.

Tak, być może te nowe i bardzo ciekawe rozwiązania mogą wywoływać najwięcej wątpliwości sceptyków. W uproszczeniu w pierwszym z nich chodzi o to, że będziemy mogli zlecić instytucji płatniczej, tzw. podmiotowi trzeciemu (zwanemu z angielska third party provider – TPP), wykonanie płatności elektronicznej w naszym imieniu. Drugie rozwiązanie polega na tym, że podmiot trzeci, za naszą zgodą, będzie mógł uzyskiwać informacje o historii naszego rachunku bankowego. I wykonania żadnej z tych operacji bank nie będzie mógł odmówić. Obecnie banki często nie akceptują takich rozwiązań, bo wiążą się z przekazaniem danych do logowania do bankowości elektronicznej osobie trzeciej. Nowe przepisy PSD 2 i nowe rozwiązania technologiczne (tzw. otwarte API) takie bezpieczne usługi umożliwią. W efekcie może powstać wiele nowych podmiotów na rynku usług finansowych (tzw. fintechów), które będą takie nowe usługi świadczyć. W zamyśle regulatora unijnego zwiększy się dzięki temu konkurencja na rynku. Skorzystają też oczywiście konsumenci, którzy będą mieli większy wybór.

Czy na pewno skorzystają? Komisja Nadzoru Finansowego obecnie stanowczo sprzeciwia się rozwiązaniom opartym na przekazywaniu danych do logowania do bankowości elektronicznej. Ostrzega również, że konsumenci mogą stracić wskutek wzrostu ryzyka phishingu, czyli podszywania się przez oszustów pod uprawnione zgodnie z PSD 2 do uzyskania danych instytucje.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane