statystyki

OZE: Powstanie największy w Polsce magazyn energii

autor: Adam Sofuł10.05.2016, 08:00; Aktualizacja: 10.05.2016, 08:26
energetyka-elektrownia-fotowlotaika-panele solarne- energia słoneczna

Energa-Operator podpisała pod koniec kwietnia umowę na budowę w okolicach Pucka pierwszego w Polsce tzw. lokalnego obszaru bilansowania z wykorzystaniem magazynów energii.źródło: ShutterStock

Energa-Operator przymierza się do budowy największego w Polsce magazynu energii. A to tylko pilotaż. O jej przechowywaniu myślą też inni gracze. To strategia, która może zwiększyć znaczenie sektora. Energa-Operator podpisała pod koniec kwietnia umowę na budowę w okolicach Pucka pierwszego w Polsce tzw. lokalnego obszaru bilansowania z wykorzystaniem magazynów energii.

Wykonawcą będzie konsorcjum, którego liderem jest Qumak, a koszt inwestycji to 8,2 mln zł. W ramach kontraktu ma być dostarczony, zamontowany i uruchomiony system magazynowania energii elektrycznej o mocy nominalnej nie mniejszej niż 750kW i pojemności 1500 kWh. Energia będzie magazynowana w bateriach litowo-jonowych (czyli podobnych, pomijając skalę wielkości, jak np. w laptopach). – To obecnie najkorzystniejszy, jeśli wziąć pod uwagę relację kosztów do efektów, sposób magazynowania energii. Większość dużych magazynów energii na świecie jest oparta właśnie na ogniwach litowo-jonowych – twierdzi Mieczysław Wrocławski, dyrektor w departamencie innowacji Energi-Operator.

Pojemność magazynów tworzonych przez Energę nie wydaje się imponująca – największy europejski magazyn energii ma pojemność kilkaset razy większą. Ten pod Puckiem wystarczy na zaopatrzenie przeciętnego gospodarstwa domowego przez około rok. Czy zatem gra jest warta świeczki? Gdańska firma nie ukrywa, że chodzi o pilotaż. – Musimy w tej mniejszej skali nauczyć się, jak bilansować energię i wytworzyć nową usługę systemową – podkreśla Wrocławski.

Nieprzypadkowy jest wybór miejsca. Okolice Pucka to obszar o zróżnicowanej produkcji i zróżnicowanym poborze energii. Z nadwyżkami produkcji energii z farm wiatrowych mamy do czynienia jesienią i wiosną, natomiast szczyt poboru przypada na okres urlopowy, kiedy na wybrzeże ściągają turyści – wyjaśnia przedstawiciel Energi-Operator.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • ddeex(2016-05-11 18:48) Zgłoś naruszenie 30

  System magazynowania energii elektrycznej o mocy nominalnej nie mniejszej niż 750 kW i pojemności 1500 kWh. I to jest powód do takiego orgazmu??? Przecież to jakaś bzdura! Magazyn energii to porzucona budowa elektrowni szczytowo-pompowej koło Bystrzycy Kłodzkiej o mocy ok 1000 MW. Trzeba dokończyć i będzie piękny magazyn.

  Odpowiedz
 • Co za bzdura!!(2016-05-13 14:16) Zgłoś naruszenie 10

  Wielka bzdura oszczędności z tego tytułu nie będzie a pieniądze 8,2 mln wyrzucone w błoto - energię można zmagazynować spiętrzając wodę w zaporach. A nie w akumulatorach które się zużywają!! Czyżby znowu skok na kasę:)

  Odpowiedz
 • W USA inaczej chcą gormadzić energię....(2016-05-10 14:55) Zgłoś naruszenie 00

  Przez prostą elektrolizę wody ......potem gromadzenie wodoru.... A odzyskiwanie w ogniwach paliwowych.....

  Odpowiedz
 • tauron(2016-05-16 21:47) Zgłoś naruszenie 00

  To jakaś brednia chyba? Jedno gospodarstwo domowe i koszt 8,2 milona złotych (8.200.000,00PLN), taniej by było chyba postawić domek na księżycu.

  Odpowiedz
 • cd(2016-05-24 00:07) Zgłoś naruszenie 00

  Aż się prosi by wykorzystać część projektu Elektrowni atomowej w Żarnowcu -część przepompowania wody

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie