statystyki

Czesi też mają kłopot ze swoimi kopalniami

autor: Bartłomiej Mayer07.10.2015, 07:22; Aktualizacja: 07.10.2015, 08:16
OKD z powodu spadających cen węgla i stałych kosztów od dłuższego czasu boryka się z kłopotami

OKD z powodu spadających cen węgla i stałych kosztów od dłuższego czasu boryka się z kłopotamiźródło: ShutterStock

Spadające ceny węgla powodują, że trzeba ciąć koszty i zwalniać ludzi. Aby niwelować skutki społeczne, prywatnym właścicielom pomaga państwo.

Chociaż za naszą południową granicą kopalń węgla kamiennego jest znacznie mniej niż u nas, a w dodatku należą one do prywatnego właściciela, czeski rząd musi je ratować. Powodem są spadki cen węgla. Minister finansów Andrej Babiš szuka sposobu, aby plan ratunkowy nie wymagał dołożenia z budżetu ani korony.

Jedynym obecnie producentem węgla kamiennego w Czechach jest prywatna spółka OKD, która należy do koncernu New World Resources i jest jednocześnie jego najważniejszym aktywem. Z kolei największym akcjonariuszem NWR (spółki notowanej na kilku giełdach, w tym na GPW) jest Zdeňek Bakala. To jeden z najbogatszych Czechów (6. miejsce na tegorocznej liście miesięcznika „Forbes”), którego majątek szacuje się na 22 mld koron, czyli ponad 3,4 mld zł.

OKD z powodu spadających cen węgla i stałych kosztów od dłuższego czasu boryka się z kłopotami. To przenosi się na kondycję NWR, który od kilku lat regularnie jest pod kreską. Skumulowana strata netto koncernu za lata 2012–2014 przekroczyła 990 mln euro. Akcje NWR, które jeszcze w 2011 r. kosztowały na GPW ponad 45 zł, obecnie wyceniane są na 3 gr za sztukę.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie