"Informację najpierw o znacznym zmniejszeniu przesyłu gazu, a następnie o jego wstrzymaniu w dniu dzisiejszym Onet potwierdził nieoficjalnie zarówno w źródłach rządowych, jak i w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG). Rosjanie nie poinformowali strony polskiej o przyczynach wstrzymania dostaw" - czytamy w portalu Onet.

W Ministerstwie Klimatu zebrał się sztab kryzysowy. Jeszcze dziś mają zostać wydane oficjalne komunikaty w tej sprawie, podano.

Jak przypomina portal, nieoficjalnie wiadomo, że w miniony piątek upłynął termin uregulowania płatności za gaz w rosyjskiej walucie. PGNiG i operator przesyłu gazu Gaz-System informowały w piątek, że dostawy gazu do polskich odbiorców były dotychczas realizowane zgodnie z zamówieniami.

Reklama

Podkreślano wówczas, że w związku zagrożeniem wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu w PGNiG na bieżąco monitorowana jest sytuacja.

Minister klimatu: magazyny gazu są napełnione w 76 proc.; nie zabraknie gazu w polskich domach

Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo - przekazała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że magazyny gazu są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach - zapewniła.

"Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo - od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach" - napisała na Twitterze szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa