To połączenie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski, a w polskich domach rzadziej będzie brakować prądu. Trwa budowa mostu energetycznego między Polską a Litwą.

Prezes spółki LitPol Link Arturas Vilimas informuje, że do końca przyszłego roku zakończą się prace nad połączeniem między Ełkiem a miejscowością Alytus na Litwie. Wykonawcy wylewają fundamenty i stawiają słupy energetyczne. Obecnie inwestycja jest gotowa w 45 procentach.

Jak dodaje rozmówca IAR prąd popłynie tym połączeniem najwcześniej w za dwa lata. W przyszłym roku operatorzy energetyczni z Litwy i Polski muszą podpisać specjalną umowę. Konieczne będą też porozumienia z Towarową Giełdą Energii w Polsce i jej litewskim odpowiednikiem Nord Pool Spot.

Budowa połączenia energetycznego trwa od początku roku. Łączny koszt tej inwestycji to ponad 2 miliardy złotych. Linia po polskiej stronie będzie miała 112 kilometrów długości. Litewski odcinek liczy 51 kilometrów. Po ukończeniu inwestycji wszystkie kraje leżące nad morzem Bałtyckim będą połączone siecią energetyczną.

Reklama