Do końca czerwca powinna pojawić się propozycja rozwiązań bezpośrednio wspierających gospodarstwa domowe, dotknięte ubóstwem energetycznym - oświadczył pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Jak przypomniał w środę Naimski w Programie Pierwszym Polskiego Radia, ocenia się, że w Polsce ponad 1 mln gospodarstw domowych płaci za energię - prąd i ciepło - więcej niż 10 proc. swojego dochodu, co w Europie jest definiowane jako stan ubóstwa energetycznego.
W resorcie klimatu przygotowywane są rozwiązania, bezpośrednio wspierające dotkniętych ubóstwem - mówił Naimski, zaznaczając, że nie będą to rekompensaty za wzrost cen energii elektrycznej, ale system kierowany do dotkniętych problemem ubóstwa.
Pełnomocnik zaznaczył, że nie chce się „wgłębiać w strukturę tego pomysłu, ponieważ nie jest gotowy”, ale przypomniał, że propozycja ma być gotowa do końca czerwca i wtedy będzie poddana dyskusji.
Naimski ocenił, że ceny energii elektrycznej będą w Polsce rosły z powodu wzrostu kosztów emisji CO2. Przełom powinien nastąpić w okolicach roku 2030, kiedy w Polsce wyraźne będą już zmiany sposobu wytwarzania energii. Odchodzimy od węgla stopniowo, także stopniowo budując źródła odnawialne, a w dalszej perspektywie i elektrownie jądrowe - tłumaczył pełnomocnik.