Po 1 stycznia 2014 r. zmiana sprzedawcy nie będzie już oznaczała konieczności opłacania dwóch faktur za prąd. Firmy z branży energetycznej szykują się do wprowadzenia kompleksowej umowy na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej dla klientów, którzy opuścili sprzedawcę z urzędu. Projekt na podstawie ustawy – Prawo energetyczne (Dz.U. z 2012 r. poz. 1059 z późn. zm.) pilotuje Urząd Regulacji Energetyki.
– Jednolity wzorzec kompleksowej umowy dystrybucji oznacza mniej nielubianej przez klientów papierologii. Jedna faktura może zachęcić do aktywnego poszukiwania konkurencyjnych ofert na rynku energii – mówi DGP Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
URE należy do grona instytucji, które po półtorarocznych negocjacjach uzgodniły ostateczny kształt dokumentu wiążącego klienta ze sprzedawcą i dystrybutorem prądu. W rozmowach brali jeszcze udział eksperci z Towarzystwa Obrotu Energią (reprezentacja sprzedawców prądu) oraz Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (dystrybutorzy).