Jak poinformowała Enea we wtorek w komunikacie, w niecały miesiąc po przekazaniu generalnemu wykonawcy terenu pod inwestycję, w kozienickiej elektrowni wbito symbolicznie pierwszą łopatę w miejscu budowy.
Spółka podkreśliła, że nowy blok w Kozienicach ma być największą w Europie jednostką tego typu opalaną węglem kamiennym. Będzie to blok pracujący na nadkrytycznych parametrach pary o mocy 1075 MW i sprawności 45,6 proc. Kontrakt realizuje konsorcjum firm Hitachi Power Europe GmbH oraz Polimex-Mostostal. Zakończenie budowy planowane jest w II kwartale 2017 r.
Według prezesa spółki Enea Wytwarzanie Krzysztofa Zborowskiego rozpoczęcie budowy to ukoronowanie wielu miesięcy ciężkiej pracy specjalistów i inżynierów.
"Od kilku lat Polimex-Mostostal realizuje działania, w wyniku których powstała organizacja zdolna do kompleksowej realizacji największych zadań inwestycyjnych w polskiej energetyce. Posiadamy odpowiednie kompetencje i potencjał, aby z sukcesem wykonać tak złożone przedsięwzięcie" - ocenił p.o. prezesa Polimeksu-Mostostal Robert Oppenheim.
"Cieszymy się z możliwości dzielenia się z polskimi partnerami doświadczeniem zdobytym na przestrzeni 100 lat. Liczymy, że nasza wiedza okaże się przydatna przy realizacji projektu tak ważnego dla bezpieczeństwa energetycznego kraju" - powiedział wiceprezes Hitachi Power Europe GmbH Matthias Jochem.
Według Enei przy budowie bloku będzie pracować od 1 tys. do 2,5 tys. pracowników, w zależności od etapu inwestycji. Podczas docelowej eksploatacji zatrudnienie znajdzie tam ok. 300 osób.
Należąca do Enei Elektrownia Kozienice to największy krajowy wytwórca energii elektrycznej z węgla kamiennego. Pracuje w niej 10 zmodernizowanych bloków energetycznych o osiągalnej łącznej mocy 2905 MW. Elektrownia posiada około 8-proc. udział w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce.