statystyki

O pieniądze na gaz będzie trudniej. Trwa walka o fundusze z UE

autor: Julita Żylińska, Magdalena Cedro21.10.2020, 08:50; Aktualizacja: 21.10.2020, 09:00
Szacunki analityków mówią, że w przypadku podniesienia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 55 proc. w 2030 r. za tonę wyemitowanego do atmosfery dwutlenku węgla będzie trzeba zapłacić ok. 70 euro.

Szacunki analityków mówią, że w przypadku podniesienia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 55 proc. w 2030 r. za tonę wyemitowanego do atmosfery dwutlenku węgla będzie trzeba zapłacić ok. 70 euro.źródło: ShutterStock

Walka o finansowanie gazu z funduszy UE trwa, ale pełnego zwycięstwa nie będzie. W przypadku funduszy spójności może to być kilka miliardów złotych na projekty w Polsce.

Elektrownie na gaz emi tują nawet o połowę mniej dwutlenku węgla niż te opalane węglem, dlatego Polska i inne kraje regionu domagają się utrzymania wsparcia gazu z unijnych funduszy w okresie przejściowym. Ale nawet jeśli unijne instytucje uznają ten argument, wygląda na to, że finansowanie gazu będzie znacznie ograniczone. Negocjacje w tej sprawie wraz z uzgodnieniem nowego celu redukcji emisji CO2 do 2030 r. niemiecka prezydencja chce zakończyć przed końcem roku.

Trudno wyrokować


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie