statystyki

Przegrana czarnego złota. Flirt PiS z górnikami kończy się fatalnie

autor: Tomasz Prusek11.10.2020, 18:00
węgiel kamienny

Górnicy otrzymali gwarancję, że będą pracować do emerytury albo zostaną objęci osłonami socjalnymi.źródło: ShutterStock

Ponadpięcioletni flirt rządu PiS z górnikami kończy się fatalnie. I dla branży – bo ta stanęła nad przepaścią, i dla gospodarki – bo na tle europy mamy drogą energię.

Z w ykło się mówić o węglu, że jest czarnym złotem. Ale nawet takie złoto mocno reaguje na wahania koniunktury, dlatego każda branża surowcowa jest rynkiem króla i żebraka. Gdy ceny są wysokie, węgiel staje się równie cenny jak ropa czy miedź. Gdy nadchodzą chude lata, kopalnie stają się nierentowne i trzeba je zamykać.

Górnictwo, jak każda branża, winno się zmieniać wraz z nowymi technologiami i trendami w gospodarce. Jednak do tego trzeba odważnej polityki, której u nas zabrakło. Pod dostatkiem mieliśmy za to ciągłego poklepywania się po plecach, wyborczych kalkulacji oraz przekonania, że państwo – czyli wszyscy podatnicy – znów sypnie groszem.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • święta barbórka czuwa(2020-10-13 22:17) Zgłoś naruszenie 50

  Zwykło się mówić o węglu, że jest czarnym złotem..... i przemilczać koszty jakie społeczeństwo ponosi na usuwanie szkód górniczych. Warto wszystkich uświadomić że gdyby rzetelnie wycenić koszt wydobycia wraz ze szkodami jedna tona węgla powinna kosztować minimum 10.000 zł. Do tego dochodzą niewymierne i nieodwracalne straty w geologii i hydrologii .....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • oljncljwsndcljdsco(2020-10-14 14:39) Zgłoś naruszenie 30

  Górnictwo to było za komuny za Gierka , żeś mogł objechać ,teraz kto mądry idzie na gruba ,zeby być Niewolnikiem i popychadłęm przodowego i kierownika.

  Odpowiedz
 • Seik(2020-10-15 06:07) Zgłoś naruszenie 20

  Całe społeczeństwo będzie musiało ponieść koszt transformacji energetycznej, bo opalamy domy piecami węglowymi, mamy ciepłą wodę z kotłowni na węgiel, ciepło w bloku z ciepłowni węglowej... To wszystko jest do przebudowy za nasze własne pieniądze. Nikt nam tego nie sfinansuje za darmo.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie