statystyki

Czy polski atom uniknie ryzyka klimatycznego

autor: Julita Żylińska, Marceli Sommer31.08.2020, 07:55; Aktualizacja: 31.08.2020, 07:57
Czy podobne ryzyka i potencjalne koszty z tym związane grożą też polskiemu programowi atomowemu? I czy podejmowane są starania, by temu zapobiec? Ministerstwo Klimatu uspokaja, że zmiany klimatyczne nie wpłyną na finansowanie budowy polskich elektrowni jądrowych.

Czy podobne ryzyka i potencjalne koszty z tym związane grożą też polskiemu programowi atomowemu? I czy podejmowane są starania, by temu zapobiec? Ministerstwo Klimatu uspokaja, że zmiany klimatyczne nie wpłyną na finansowanie budowy polskich elektrowni jądrowych.źródło: ShutterStock

Rząd zapewnia, że zabezpieczymy się przed zagrożeniami, które wiszą nad dziesiątkami elektrowni jądrowych w USA.

Jak wynika z niedawnego raportu amerykańskiej agencji ratingowej Moody’s, skutki zmian klimatycznych – coraz częstsze zalania, huragany, fale upałów czy susze – mogą w perspektywie najbliższych 10–20 lat zagrozić płynności funkcjonowania blisko połowy amerykańskich mocy jądrowych. A to odbije się na zdolnościach kredytowych wielu operatorów, planujących inwestycje przedłużające życie elektrowni.

USA to największy na świecie producent energii jądrowej – ma 96 reaktorów o łącznej mocy ok. 98 GW. Tymczasem jak podano w raporcie Moody’s, ok. 37 GW mocy narażonych jest na podwyższone ryzyko powodziowe, a instalacjom o mocy ok. 48 GW grożą upały i deficyty wody niezbędnej do chłodzenia reaktorów. „Konsekwencje zmian klimatu mogą wpłynąć na każdy aspekt pracy elektrowni atomowych – od przechowywania paliwa, przez wytwarzanie energii elektrycznej i pary wodnej, po konserwacje urządzeń, systemy bezpieczeństwa i przetwarzanie odpadów” – piszą analitycy Moody’s.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie