statystyki

Kopalnie są dobijane również przez pogodę. Jak rząd zamierza wesprzeć górnictwo?

autor: Julita Żylińska14.04.2020, 11:30; Aktualizacja: 14.04.2020, 12:06
węgiel kamienny

Związkowcy boją się ograniczenia wydobycia i zwolnieńźródło: ShutterStock

Możliwe, że resort aktywów państwowych już wkrótce ogłosi plan leczenia zapchanych węglem i przynoszących straty zakładów.

Niewykluczone, że w obliczu pandemii i pogłębiających się problemów górnictwa decyzje co do przyszłości branży zostaną przyspieszone. O tym, że pomysł na nią możemy poznać w najbliższych dniach, mówi w rozmowie z DGP Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych. Przyznaje, że sytuacja w górnictwie jest trudna i pogłębił ją koronawirus, ale wicepremier Jacek Sasin jest zdeterminowany, by „wyprowadzić ją na prostą”.

Pod koniec lutego Sasin zapowiedział, że chce do połowy roku stworzyć model konsolidacji w spółkach energetycznych. − Tutaj trudno też uciec od pytania o miejsce w nim spółek górniczych – mówił.

Liczy się stopa zwrotu


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • RAMZES12(2020-04-23 09:00) Zgłoś naruszenie 60

  RZĄD BOI SIĘ GÓRNIKÓW I BĘDZIE POMPOWAŁ KOLEJNE MILIARDY W TYCH BANKRUTÓW

  Odpowiedz
 • Marian(2020-04-21 13:06) Zgłoś naruszenie 60

  I znowu Ci biedni górnicy. Rząd miał lata na odejście od węgla i specjalnie się tym nie zajmował, ważne było 500+ czy inne atrakcje. Nikt tez nie podnosi, że wydajność na górnika w kopalniach państwowych jest dużo niższa niż w kopalniach prywatnych. Nikt nie podnosi, ze jakość tego węglą jest bardzo słaba - dlaczego w innych krajach da się wprowadzić normy dla węgla tylko u nas nikt tego nie chce? Rząd chce karać za szkodliwe spaliny z kominów, ale już do kontroli składowisk z węglem to już się nie pali.

  Odpowiedz
 • ANALIZACJA(2020-04-16 11:40) Zgłoś naruszenie 50

  Jak to jest, że my wszyscy Polacy mamy utrzymywać PGG, która mimo złej sytuacji płaci ponad dwukrotność średniej krajowej, daje hojne podwyżki, a teraz mamy jeszcze oddawać im część naszej tarczy antykrzysowej?! Im, tym co wyciągają mamonę z rządowej kiesy jakby jutra miało nie być. W Zagłębiu Lubelskim, Bogdanka osiągnęła w zeszłym roku ponad 300 mln zł zysku, a przecież działa na tym samym wspólnym rynku co PGG. Więc jakoś można. Nie rozumiem, w Lublinie jest mniejszy przemysł, i bliżej do ruskiej granicy, a jednak Lublin potrafi na węglu zarabiać. Weźcie się schowajcie z tym Śląskiem, czas restrukturyzacji jest, a nie kokosów i wakacji pod palmami. Górnik to nie jest zawód pierwszej potrzeby. Już nie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie