statystyki

Rząd kupił czas u górników. Co dalej z polskimi kopalniami?

autor: Julita Żylińska24.02.2020, 05:49; Aktualizacja: 24.02.2020, 05:59
Od pewnego czasu rosną zwały węgla przy kopalniach i na placach elektrowni, związki obwiniają energetykę o nieodbieranie od nich surowca i import.

Od pewnego czasu rosną zwały węgla przy kopalniach i na placach elektrowni, związki obwiniają energetykę o nieodbieranie od nich surowca i import.źródło: ShutterStock

Uzyskali 6-proc. podwyżki i nie przyjadą protestować do Warszawy 28 lutego. Co dalej z górnictwem mamy dowiedzieć się w kwietniu.

Związki domagały się podniesienia płac o 12 proc., mimo że Polska Grupa Górnicza odnotowała ponad 400 mln zł księgowej straty za 2019 r. Spółka szacowała, że spełnienie takich postulatów oznaczałoby wzrost jej kosztów stałych o prawie 610 mln zł w skali roku. Ostatecznie PGG ma znaleźć środki na 6-proc. podwyżki, ale związki chcą powrotu do rozmów o płacach we wrześniu. Niemniej jednak nie będzie protestów w stolicy przed ważnymi dla partii rządzącej wyborami prezydenckimi w maju.

W ostatniej rundzie rozmów ze związkowcami w Katowicach uczestniczył wicepremier Jacek Sasin. Poza 6-proc. wzrostem płac od początku roku ustalono, że 21 kwietnia przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych omówią z górniczymi związkami „koncepcje rozwiązań systemowych w sektorach węgla kamiennego i energetyki”.

Od pewnego czasu rosną zwały węgla przy kopalniach i na placach elektrowni, związki obwiniają energetykę o nieodbieranie od nich surowca i import. Z kolei energetyka wskazuje na ciepłą zimę i niższe zapotrzebowanie. Argumentuje, że odbiera węgiel stopniowo, a niewielki import był konieczny w związku z niedoborami i nie zawsze odpowiednią jakością polskiego węgla.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie