statystyki

Rząd kupił czas u górników. Co dalej z polskimi kopalniami?

autor: Julita Żylińska24.02.2020, 05:49; Aktualizacja: 24.02.2020, 05:59
Od pewnego czasu rosną zwały węgla przy kopalniach i na placach elektrowni, związki obwiniają energetykę o nieodbieranie od nich surowca i import.

Od pewnego czasu rosną zwały węgla przy kopalniach i na placach elektrowni, związki obwiniają energetykę o nieodbieranie od nich surowca i import.źródło: ShutterStock

Uzyskali 6-proc. podwyżki i nie przyjadą protestować do Warszawy 28 lutego. Co dalej z górnictwem mamy dowiedzieć się w kwietniu.

Związki domagały się podniesienia płac o 12 proc., mimo że Polska Grupa Górnicza odnotowała ponad 400 mln zł księgowej straty za 2019 r. Spółka szacowała, że spełnienie takich postulatów oznaczałoby wzrost jej kosztów stałych o prawie 610 mln zł w skali roku. Ostatecznie PGG ma znaleźć środki na 6-proc. podwyżki, ale związki chcą powrotu do rozmów o płacach we wrześniu. Niemniej jednak nie będzie protestów w stolicy przed ważnymi dla partii rządzącej wyborami prezydenckimi w maju.

W ostatniej rundzie rozmów ze związkowcami w Katowicach uczestniczył wicepremier Jacek Sasin. Poza 6-proc. wzrostem płac od początku roku ustalono, że 21 kwietnia przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych omówią z górniczymi związkami „koncepcje rozwiązań systemowych w sektorach węgla kamiennego i energetyki”.

Od pewnego czasu rosną zwały węgla przy kopalniach i na placach elektrowni, związki obwiniają energetykę o nieodbieranie od nich surowca i import. Z kolei energetyka wskazuje na ciepłą zimę i niższe zapotrzebowanie. Argumentuje, że odbiera węgiel stopniowo, a niewielki import był konieczny w związku z niedoborami i nie zawsze odpowiednią jakością polskiego węgla.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie