Jeśli elektrownia w Ostrołęce będzie na gaz, to jej przyłączenie do sieci potrwa

autor: Julita Żylińska12.02.2020, 10:07; Aktualizacja: 12.02.2020, 10:07
Partner w kancelarii Banasik Woźniak i Wspólnicy Łukasz Batory uważa, że ewentualne przestawienie Ostrołęki C na paliwo gazowe i wykorzystania nowo budowanego połączenia Polska – Litwa przyniosłoby dodatkowe korzyści.

Partner w kancelarii Banasik Woźniak i Wspólnicy Łukasz Batory uważa, że ewentualne przestawienie Ostrołęki C na paliwo gazowe i wykorzystania nowo budowanego połączenia Polska – Litwa przyniosłoby dodatkowe korzyści.źródło: ShutterStock

Projekt budowy bloku węglowego o mocy 1000 MW w Ostrołęce rodzi się w bólach. Miał być ostatnim takim w Polsce, ale są szanse, że inaczej zapisze się w historii energetyki. Zwrotów akcji przy tej inwestycji bowiem nie brakuje, a ostatni to coraz silniejsze spekulacje, że węgiel zostanie zastąpiony gazem. To, że taki scenariusz jest rozważany, wynika wprost z wypowiedzi Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Pytanie nie brzmi: czy w Ostrołęce będzie elektrownia, tylko co ostatecznie zostanie jej paliwem. Ta decyzja nie jest ostatecznie podjęta – informuje Naimski.

Pytany, czy przestawienie na gaz mocno opóźniłoby realizację tego projektu, przyznał, że „istnieje takie niebezpieczeństwo”. Dotychczasowe pozwolenia zostały bowiem wydane na projekt węglowy.

– Ale jest też prawdą, że elektrownię gazową buduje się szybciej niż węglową. W związku z tym to zależy od wykonawcy i kontraktu – zastrzega pełnomocnik rządu.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie