Rekompensaty za prąd 2020: Ma być łatwiej niż w zeszłym roku

autor: Julita Żylińska06.02.2020, 08:30; Aktualizacja: 06.02.2020, 08:30
Większość przedstawicieli spółek energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa w nieoficjalnych rozmowach przyznaje, że nowy system rekompensat za podwyżki cen prądu wygląda na prostszy i mniej obciążający dla sprzedawców energii elektrycznej niż ten z 2019 r.

Większość przedstawicieli spółek energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa w nieoficjalnych rozmowach przyznaje, że nowy system rekompensat za podwyżki cen prądu wygląda na prostszy i mniej obciążający dla sprzedawców energii elektrycznej niż ten z 2019 r.źródło: ShutterStock

Wnioski o zwrot pieniędzy dla sprzedawców energii za ubiegły rok wciąż są rozpatrywane. Zawinił rządowy algorytm. W zaktualizowanym systemie ma być mniej komplikacji.

– Projektowany system rekompensat za podwyżki cen prądu w 2020 r. wydaje się bardziej neutralny dla przedsiębiorstw energetycznych niż ten z 2019 r. Niewykluczone nawet, że niektóre spółki z sektora energetycznego, szczególnie te prywatne, wystąpią z pozwami odszkodowawczymi za niepełne rekompensaty za zamrożenie cen energii w ubiegłym roku – mówi DGP zajmujący się sektorem energetycznym adwokat Marek Dolatowski z kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Spekulowano, że taki pozew szykuje PKP Energetyka, ale nie udało nam się potwierdzić tej informacji.

Prawnik dodaje, że zasadnicza odmienność między tymi systemami jest taka, że różnica w cenie będzie wypłacana końcowym odbiorcom energii post factum, czyli odejmowana od kolejnych faktur za prąd. Przedtem to spółki musiały zamrozić cenę dla klientów, a później rekompensata dla nich była obliczana według skomplikowanego algorytmu, na czym zdecydowana większość traciła.

Większość przedstawicieli spółek energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa w nieoficjalnych rozmowach przyznaje, że nowy system rekompensat za podwyżki cen prądu wygląda na prostszy i mniej obciążający dla sprzedawców energii elektrycznej niż ten z 2019 r.

– To takie mniejsze zło – mówi jeden z naszych rozmówców. Ludzie z biznesu zajmującego się sprzedażą energii podkreślają jednak, że diabeł tkwi w szczegółach. Ich zdaniem z ocenami trzeba będzie poczekać na ostateczny kształt projektowanych regulacji.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kecaj(2020-02-09 20:15) Zgłoś naruszenie 10

    Działanie w tej sprawie jest pozornie pozytywne. Rekompensaty będą finansowane ze Skarbu Państwa. Pieniądze w Skarbie Państwa biorą się z naszych podatków, czyli państwo wpierw nam zabierze, a potem odda. Ujemną stroną tego działania są koszty policzenia i rozliczenia całej tej operacji. Ludzie o wyższych dochodach będą udziałowcami w zbieraniu pieniędzy na ten cel, lecz nie otrzymają rekompensaty.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie