statystyki

Rekompensaty za prąd 2020: Ma być łatwiej niż w zeszłym roku

autor: Julita Żylińska06.02.2020, 08:30; Aktualizacja: 06.02.2020, 08:30
Większość przedstawicieli spółek energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa w nieoficjalnych rozmowach przyznaje, że nowy system rekompensat za podwyżki cen prądu wygląda na prostszy i mniej obciążający dla sprzedawców energii elektrycznej niż ten z 2019 r.

Większość przedstawicieli spółek energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa w nieoficjalnych rozmowach przyznaje, że nowy system rekompensat za podwyżki cen prądu wygląda na prostszy i mniej obciążający dla sprzedawców energii elektrycznej niż ten z 2019 r.źródło: ShutterStock

Wnioski o zwrot pieniędzy dla sprzedawców energii za ubiegły rok wciąż są rozpatrywane. Zawinił rządowy algorytm. W zaktualizowanym systemie ma być mniej komplikacji.

– Projektowany system rekompensat za podwyżki cen prądu w 2020 r. wydaje się bardziej neutralny dla przedsiębiorstw energetycznych niż ten z 2019 r. Niewykluczone nawet, że niektóre spółki z sektora energetycznego, szczególnie te prywatne, wystąpią z pozwami odszkodowawczymi za niepełne rekompensaty za zamrożenie cen energii w ubiegłym roku – mówi DGP zajmujący się sektorem energetycznym adwokat Marek Dolatowski z kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Spekulowano, że taki pozew szykuje PKP Energetyka, ale nie udało nam się potwierdzić tej informacji.

Prawnik dodaje, że zasadnicza odmienność między tymi systemami jest taka, że różnica w cenie będzie wypłacana końcowym odbiorcom energii post factum, czyli odejmowana od kolejnych faktur za prąd. Przedtem to spółki musiały zamrozić cenę dla klientów, a później rekompensata dla nich była obliczana według skomplikowanego algorytmu, na czym zdecydowana większość traciła.

Większość przedstawicieli spółek energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa w nieoficjalnych rozmowach przyznaje, że nowy system rekompensat za podwyżki cen prądu wygląda na prostszy i mniej obciążający dla sprzedawców energii elektrycznej niż ten z 2019 r.

– To takie mniejsze zło – mówi jeden z naszych rozmówców. Ludzie z biznesu zajmującego się sprzedażą energii podkreślają jednak, że diabeł tkwi w szczegółach. Ich zdaniem z ocenami trzeba będzie poczekać na ostateczny kształt projektowanych regulacji.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kecaj(2020-02-09 20:15) Zgłoś naruszenie 10

    Działanie w tej sprawie jest pozornie pozytywne. Rekompensaty będą finansowane ze Skarbu Państwa. Pieniądze w Skarbie Państwa biorą się z naszych podatków, czyli państwo wpierw nam zabierze, a potem odda. Ujemną stroną tego działania są koszty policzenia i rozliczenia całej tej operacji. Ludzie o wyższych dochodach będą udziałowcami w zbieraniu pieniędzy na ten cel, lecz nie otrzymają rekompensaty.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie