statystyki

Za rezygnację z węgla Polska dostanie najwięcej w UE

autor: Magdalena Cedro16.01.2020, 06:00; Aktualizacja: 16.01.2020, 08:10
Co to może oznaczać? Komisja Europejska chce, by fundusz na transformację energetyczną zasiliły nowe pieniądze, ale jeśli nie będzie na to zgody Niemiec i jeszcze kilku stolic, to środki mogą zostać przesunięte z polityki spójności.

Co to może oznaczać? Komisja Europejska chce, by fundusz na transformację energetyczną zasiliły nowe pieniądze, ale jeśli nie będzie na to zgody Niemiec i jeszcze kilku stolic, to środki mogą zostać przesunięte z polityki spójności.źródło: ShutterStock

Polska na transformację energetyczną otrzyma najwięcej w UE. Powodów do narzekań nie mają także Niemcy, Rumuni i Czesi.

Do Polski trafią 2 mld euro spośród 7,5 mld przeznaczonych na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, najwięcej wśród wszystkich krajów członkowskich – wynika z informacji DGP. W przypadku funduszu mającego wspierać odchodzenie od węgla mowa jest o bezpośrednich transferach pieniędzy, ale łącznie mechanizmy proponowane przez Brukselę w ramach wsparcia transformacji energetycznej – jak szacuje Ministerstwo Klimatu – mogą dać 24,5 mld euro, bo do 2 mld euro dojdą jeszcze środki z programów pożyczkowych i inwestycyjnych oraz obligatoryjny wkład z polityki spójności. Ale Polska otrzyma te fundusze, jeśli w planach transformacyjnych przesłanych do Brukseli zobowiąże się do realizowania celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Tego samego, któremu przed miesiącem powiedziała „nie”.

Podział środków na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) zaproponowała krajom członkowskim Komisja Europejska w – na razie nieoficjalnym – dokumencie, z którym zapoznał się DGP. Dla Polski spodziewano się nieco wyższej kwoty, ale Bruksela wprowadziła limit w wysokości 2 mld euro, jakie jeden kraj może otrzymać z funduszu.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie