statystyki

Ostrołęka jako ostatnia może dostać subwencje z rynku mocy

autor: Justyna Piszczatowska20.12.2018, 09:35; Aktualizacja: 20.12.2018, 09:40
Elektrownia Ostrołęka

Elektrownia Ostrołękaźródło: Materiały Prasowe

Wsparcie przydzielane elektrowniom w tym i przyszłym roku nie zmieni się, jednak od 2025 r. pomaganie tym opalanym węglem będzie niemożliwe . Jest porozumienie w sprawie projektu dyrektywy o rynku energii elektrycznej.

W nocy z wtorku na środę przedstawiciele poszczególnych krajów unijnych, Parlament Europejski, Komisja Europejska i Rada porozumieli się w sprawie kluczowych przepisów proponowanej dyrektywy o rynku energii elektrycznej. Jak wynika z informacji DGP, na ostatniej prostej naszym przedstawicielom udało się przeforsować rozwiązanie, które pozwoli na utrzymanie wsparcia rozdzielanego obecnie między elektrowniami w ramach rynku mocy. Ale po 1 lipca 2025 r. z producentami energii, którzy emitują ponad 550 g CO2 na kWh wytworzonego prądu, nie będzie można zawierać nowych umów na wsparcie w ramach tego rynku.

Rynek mocy polega na tym, że odbiorcy energii płacą nie tylko za sam prąd, ale również za to, że określone elektrownie pozostaną w gotowości do pracy. Wdrożenie takich rozwiązań okazało się potrzebne wraz z rozwojem energetyki odnawialnej. Kiedy wieje wiatr i świeci słońce, wiatraki i panele fotowoltaiczne dostarczają prąd. Kiedy warunki są niesprzyjające, za bezpieczeństwo dostaw muszą odpowiadać inni wytwórcy. I to właśnie oni dostaną środki na to, by pozostać w gotowości do pracy.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mural(2018-12-20 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    I skansen, po likwidacji kluczowych za komuny zakładów pracy, znowu zaciągnie się smrodkiem dobrej zmiany. Śląsk Nr 2.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie