statystyki

Narzuceni i drodzy: Dobre czasy dla rezerwowych dostawców energii się kończą

autor: dr Grzegorz J. Wąsiewski02.10.2018, 08:37; Aktualizacja: 02.10.2018, 09:08
Firmy, których dostawcy energii popadli w kłopoty finansowe (m.in. z powodu wzrostu cen na Towarowej Giełdzie Energii) i zaprzestali świadczenia usług, zostały postawione pod ścianą.

Firmy, których dostawcy energii popadli w kłopoty finansowe (m.in. z powodu wzrostu cen na Towarowej Giełdzie Energii) i zaprzestali świadczenia usług, zostały postawione pod ścianą.źródło: ShutterStock

W ostatnim okresie wielu przedsiębiorców dotkliwie odczuło upadek firm dostarczających im energię. Zgodnie z prawem w takich sytuacjach w ich miejsce wkraczają tzw. sprzedawcy rezerwowi. Problem w tym, że stawki u nich są zazwyczaj znacznie wyższe niż u dotychczasowego dostawcy. Dlatego wielu przedsiębiorców zaskoczonych wysokością nowych taryf chce znaleźć nowego sprzedawcę energii, by podpisać z nim umowę na wynegocjowanych, zwykle lepszych warunkach. Ale jednocześnie trzeba rozstać się ze sprzedawcą rezerwowym, a to nie jest takie proste. Wkrótce jednak ma się to zmienić.

W sytuacji zaprzestania sprzedaży energii przez spółkę obrotu (np. w przypadku jej upadłości) kluczową kwestią staje się zapewnienie ciągłości dostaw energii. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/72/WE z 13 lipca 2009 r. dotycząca wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej (Dz.Urz. UE L 211 s. 55) definiuje usługę powszechną, jako prawo do dostaw energii elektrycznej o określonej jakości, po uzasadnionych, porównywalnych, przejrzystych oraz niedyskryminujących cenach. Tak rozumianą usługę powszechną państwa członkowskie zobowiązane są zapewnić wszystkim odbiorcom będącym gospodarstwami domowymi. Ale dla innych odbiorców nieprzerwane zapewnienie dostaw energii jest także bardzo istotne. Co więcej, dla przedsiębiorców dostawy energii są wręcz kluczowe z perspektywy możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Co się zatem dzieje w sytuacji, gdy dotychczasowy dostawca energii zaprzestaje (w wyniku np. pogorszenia sytuacji finansowej) świadczenia usług?

Sprzedawca rezerwowy

W prawie polskim kwestia ta została uregulowana w ustawie – Prawo energetyczne (w art. 5 ust. 2a pkt 1 lit. b). Zgodnie z tym przepisem zawierana z odbiorcą umowa o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej powinna zawierać – oprócz wskazania aktualnego sprzedawcy energii elektrycznej wybranego przez odbiorcę – również oznaczenie podmiotu, który stanie się dla danego odbiorcy sprzedawcą w przypadku zaprzestania dostarczania energii przez dotychczasowego sprzedawcę. Jest to sprzedawca rezerwowy.

Ograniczony wybór

Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca może wskazać dowolnie sprzedawcę rezerwowego. Swobodę jego wyboru ogranicza bowiem fakt, że podmiot ten musi mieć zawartą z operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) generalną umowę dystrybucji, przewidującą możliwość pełnienia funkcji sprzedawcy rezerwowego. Co prawda OSD publikują na swoich stronach internetowych listę sprzedawców, z którymi mają zawarte takie umowy, niestety w praktyce bywa, że krąg podmiotów mogących być na danym obszarze sprzedawcą rezerwowym ograniczony jest do jednego. W tej sytuacji wybór najkorzystniejszej oferty jest po prostu zerowy.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie