statystyki

Baltic Pipe ominie niemieckie wody

autor: Karolina Baca-Pogorzelska21.06.2018, 07:30; Aktualizacja: 21.06.2018, 08:01

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gaz-System zaakceptował 275-km wariant trasy podmorskiego gazociągu z Norwegii do Polski opracowany przez Duńczyków. Błękitne paliwo ma nim popłynąć w 2022 r.

Duńska firma Ramboll, wykonawca dokumentacji technicznej i środowiskowej inwestycji, zarekomendowała przebieg gazociągu przez duńskie i polskie obszary morskie oraz przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną (na odcinku ok. 80 km). To oznacza ominięcie Niemiec. Wskazano również preferowane miejsca wyjścia rurociągu na ląd – Faxe South w Danii oraz Niechorze-Pogorzelica w Polsce. Trasa została pokazana wczoraj w kancelarii premiera na konferencji z udziałem ministra Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, i Tomasza Stępnia, szefa Gaz-Systemu odpowiedzialnego za projekt (wraz z duńskim operatorem systemu przesyłowego Energinet).

Przyjęcie rekomendacji nie oznacza jednak, że podjęto ostateczną decyzję co do przebiegu gazociągu. Zapadnie ona po uzyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych i pozwoleń.

Kluczowa sprawa to skrzyżowanie Baltic Pipe z gazociągiem Nord Stream z Rosji do Niemiec. Z rekomendacji wynika, że znajdzie się ono na wewnętrznych wodach Danii. Zdaniem naszych branżowych rozmówców to wybór lepszy niż wody niemieckie.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Norbert(2018-06-26 01:51) Zgłoś naruszenie 20

    No i bardzo dobrze sie stalo, ze omijamy volkswageny, bo jeszcze by mieli jakies roszczenia z tego tytulu. Kto przezorny - ten na zimne tez dmucha - jak mowil moj dziadek.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie