statystyki

Baltic Pipe ominie niemieckie wody

autor: Karolina Baca-Pogorzelska21.06.2018, 07:30; Aktualizacja: 21.06.2018, 08:01

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gaz-System zaakceptował 275-km wariant trasy podmorskiego gazociągu z Norwegii do Polski opracowany przez Duńczyków. Błękitne paliwo ma nim popłynąć w 2022 r.

Duńska firma Ramboll, wykonawca dokumentacji technicznej i środowiskowej inwestycji, zarekomendowała przebieg gazociągu przez duńskie i polskie obszary morskie oraz przez szwedzką wyłączną strefę ekonomiczną (na odcinku ok. 80 km). To oznacza ominięcie Niemiec. Wskazano również preferowane miejsca wyjścia rurociągu na ląd – Faxe South w Danii oraz Niechorze-Pogorzelica w Polsce. Trasa została pokazana wczoraj w kancelarii premiera na konferencji z udziałem ministra Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, i Tomasza Stępnia, szefa Gaz-Systemu odpowiedzialnego za projekt (wraz z duńskim operatorem systemu przesyłowego Energinet).

Przyjęcie rekomendacji nie oznacza jednak, że podjęto ostateczną decyzję co do przebiegu gazociągu. Zapadnie ona po uzyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych i pozwoleń.

Kluczowa sprawa to skrzyżowanie Baltic Pipe z gazociągiem Nord Stream z Rosji do Niemiec. Z rekomendacji wynika, że znajdzie się ono na wewnętrznych wodach Danii. Zdaniem naszych branżowych rozmówców to wybór lepszy niż wody niemieckie.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Norbert(2018-06-26 01:51) Zgłoś naruszenie 20

    No i bardzo dobrze sie stalo, ze omijamy volkswageny, bo jeszcze by mieli jakies roszczenia z tego tytulu. Kto przezorny - ten na zimne tez dmucha - jak mowil moj dziadek.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie