statystyki

Dofinansowanie odnawialnych źródeł energii jest z VAT

autor: Magdalena Majkowska22.05.2018, 07:17; Aktualizacja: 22.05.2018, 07:32
światło-prąd-energia-żarówka-energetyka

Wyjaśnił, że podstawa opodatkowania VAT obejmuje całą zapłatę za dostawę towarów lub świadczenie usług, otrzymaną od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej.źródło: ShutterStock

Unijne dotacje na realizacje inwestycji w OZE wchodzą do podstawy opodatkowania – potwierdził wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację poselską.

Wyjaśnił, że podstawa opodatkowania VAT obejmuje całą zapłatę za dostawę towarów lub świadczenie usług, otrzymaną od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Wlicza się tu także subwencje (dotacje) związane bezpośrednio z ceną (art. 29a ustawy o VAT).

Problem dotyczy dofinansowywanych z UE gminnych projektów instalacji odnawialnych źródeł energii na prywatnych posesjach. W szczególności chodzi o instalacje solarne, fotowoltaiczne, piece na biomasę. Wątpliwości dotyczą tego, czy VAT ma być płacony tylko od wkładu własnego mieszkańców, czy podstawa opodatkowania powinna również obejmować dotacje. O rozbieżnościach w tym zakresie pisaliśmy w artykule „Fiskus hamuje walkę o bycie EKO” (DGP nr 231/2017).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie