Jak podało MEN, od początku roku liczba dzieci pobierających świadczenie 800 plus zmniejszyła się o około 20 tysięcy. Czy ma to związek ze zmianą przepisów, która weszła w życie w lipcu 2024 roku? Sprawdźmy.
800 plus a polski system edukacji
Świadczenie Rodzina 800 plus jest podstawowym świadczeniem wspomagającym rodziców w zakresie ponoszenia kosztów wychowania dzieci. Przysługuje bez kryterium dochodowego, co sprawia, że grono jego beneficjentów jest naprawdę szerokie – szacuje się, że prawo do niego ma ok. 6,6 mln dzieci. Jednak jak wynika z informacji przekazanych przez MEN, od początku roku liczba dzieci pobierających świadczenie zmniejszyła się o około 20 tysięcy. Poinformowała o tym wiceszefowa MEN Joanna Mucha, która wskazała również, że Wiemy więc, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku.
Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy z 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw sprawiła, że wypłata zarówno 800 plus, jak i świadczenia Dobry start jest uzależniona od tego, czy dziecko realizuje obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny, obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji. Od tej zasady istnieje jeden wyjątek – uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie są w roku szkolnym 2024/2025 objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół i mogą dokończyć edukację w formule online. W związku z tą zmianą spodziewano się, że od września 2024 roku do polskiego systemu edukacji trafi około 80 tysięcy ukraińskich dzieci. Tak się jednak nie stało, a z najnowszych danych wynika, że do szkół trafiło jedynie około 33 tysiące dodatkowych uczniów.
Okres rozliczeniowy a prawo do świadczenia
Warto jednak przypomnieć, że choć znowelizowane przepisy, o których mowa, weszły w życie 1 lipca 2024 r., to jednak biorąc pod uwagę okres, na jaki jest przyznawane świadczenie wychowawcze, w praktyce zmiany wynikające z omawianej nowelizacji będą odczuwalne dopiero od roku szkolnego 2025/2026. W roku szkolnym 2024/2025 dzieci ukraińskie, którym przyznano świadczenie przed zmianą przepisów, otrzymują je niezależnie od tego, czy pobierają naukę w Polsce. Prawo do tego świadczenia jest bowiem przyznawane naokres rozliczeniowy, którytrwa rok – od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Oznacza to, że rodzice, które chcą pobierać świadczenie, muszą cyklicznie składać do ZUS wnioski o jego przyznanie. Wnioski o przyznanie świadczeń na okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. zostały więc złożone przed zmianą przepisów, a ukraińskie dzieci, którym je przyznano, mogą pobierać je do zakończenia okresu rozliczeniowego niezależnie od tego, czy są objęte polskim systemem edukacji.
Podstawa prawna
ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 1576)