statystyki

Staż kombatancki przy ustalaniu prawa do emerytury

autor: Małgorzata Raczkowska09.12.2015, 10:35; Aktualizacja: 09.12.2015, 11:05
senior pieniędze

Jaki wpływa ma staż kombatancki na prawo do emeryturyźródło: ShutterStock

Przebywałem w obozie hitlerowskim. Następnie zostałem wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec – wspomina pan Antoni. – Chciałbym wiedzieć, czy okres pobytu w obozie i okres pracy przymusowej powinny być liczone w wymiarze podwójnym jako okresy zatrudnienia brane pod uwagę przy wyliczaniu wysokości emerytury. Proszę o podanie podstawy prawnej – pisze czytelnik.

Przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty okres działalności kombatanckiej, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz okres pracy przymusowej, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, uwzględnia się w wymiarze podwójnym – wyjaśnia Radosław Milczarski z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Okresy te uwzględniane są zatem w wymiarze podwójnym przy ustalaniu, czy spełniony został warunek wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, uzasadniającego przyznanie świadczenia, o które wnosi ubezpieczony. Nie ma natomiast podstaw prawnych do zaliczania tych okresów w wymiarze podwójnym przy ustalaniu wysokości świadczenia – tłumaczy specjalista.

Na marginesie warto przypomnieć, że przy ustalaniu prawa do emerytury na zasadach dotychczasowych i obliczaniu ich wysokości uwzględnia się okresy działalności kombatanckiej, działalności równorzędnej z tą działalnością, a także okresy podlegania represjom wojennym i okresu powojennego, określone w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Potwierdzeniem dla ZUS będzie zaświadczenie wydane przez Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane