statystyki

Przejście z ZUS do funduszu tylko w okienku transferowym

autor: Małgorzata Raczkowska07.07.2015, 09:18; Aktualizacja: 07.07.2015, 09:35
Trudno się dziwić panu Michałowi, że emerytura stanowi dla niego odległą perspektywę. Jednak zarówno on, jak i jego startujący w dorosłe życie rówieśnicy powinni już teraz pilnować spraw związanych z daleką przyszłością.

Trudno się dziwić panu Michałowi, że emerytura stanowi dla niego odległą perspektywę. Jednak zarówno on, jak i jego startujący w dorosłe życie rówieśnicy powinni już teraz pilnować spraw związanych z daleką przyszłością.źródło: ShutterStock

Pan Michał rozpoczął w lutym pierwszą w życiu etatową pracę. Teraz, ku swojemu zdziwieniu, dostał z ZUS informację, że skoro nie zadeklarował do tej pory chęci przekazywania części składek emerytalnych do otwartego funduszu emerytalnego, całość jego przymusowych oszczędności jest przekazywana do ZUS. W związku z tym zakład oczekuje od niego pewnych informacji dotyczących sytuacji rodzinnej. – Nie miałem pojęcia, że muszę o czymś decydować – mówi pan Michał. – Nikt mi nic nie powiedział, sam się nie interesowałem. Mam 24 lata i emerytura jest dla mnie bardzo odległą perspektywą – twierdzi młody człowiek. – Czy fakt, że nie podjąłem decyzji w stosownym czasie, oznacza, że klamka zapadła, czy mam jeszcze szansę na wybranie OFE – pyta zafrasowany czytelnik

Trudno się dziwić panu Michałowi, że emerytura stanowi dla niego odległą perspektywę. Jednak zarówno on, jak i jego startujący w dorosłe życie rówieśnicy powinni już teraz pilnować spraw związanych z daleką przyszłością. W zasadzie o konieczności wyboru powinna poinformować pana Michała „kadrowa” w jego zakładzie pracy, ale być może tego nie zrobiła, a być może na ten drobny szczegół pan Michał nie zwrócił uwagi.

Wyjaśniamy zatem, że każdy młody człowiek podejmujący pierwsze zatrudnienie związane z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne (umowa o pracę, umowa-zlecenie) powinien zdecydować, czy część składki będzie trafiała na subkonto w ZUS czy też OFE. Decyzja dotyczy kwoty równej 2,92 proc. podstawy wymiaru (czyli – najogólniej – 2,92 proc. kwoty wynagrodzenia brutto). Na podjęcie takiej decyzji nowozatrudniony ma cztery miesiące. Jeśli tego nie zrobi, wspomniana część składki trafi na specjalne, przypisane do osoby, subkonto w ZUS. Warto wiedzieć, że ta część składki – niezależnie od tego, czy trafi do OFE, czy do ZUS, podlega dziedziczeniu. Stąd prośba ZUS, by zadeklarować stan rodzinny i wskazać ewentualnego spadkobiercę.

To, że pan Michał nie zadeklarował woli w porę, nie oznacza, że już zawsze (czyli przez najbliższe 43 lata, jakie pozostały mu do emerytury) wspomniana kwota będzie kierowana do ZUS. Co pewien czas, między 1 kwietnia a 1 lipca, będzie otwierane tzw. okienko transferowe, w którym będzie można zmienić (lub po raz pierwszy podjąć świadomą) decyzję. Najbliższe takie okienko otworzy się w 2016 roku, następne w 2020.


Pozostało 17% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • gośka(2015-07-07 19:42) Zgłoś naruszenie 00

    Mam podobną sytuację, z tym że założyłam jednoosobową działalność, dopytywałam panie w ZUSie, czy już wszystko mam załatwione, czy jeszcze coś muszę wypełniać/składać i za każdym razem (a wizyt było 4-5) słyszałam, że już wszystko załatwione i nic więcej nie muszę robić. Kilka dni temu dostałam list, że mam złożyć informację o pozostawaniu w związku małżeńskim (co mnie nie dotyczy) oraz że moje składki na ewentualne OFE idą na ZUS, bo nie wybrałam OFE na czas + mam złożyć deklarację, kto ma dostać moje składki w przypadku mojej śmierci. Wiem, że nieznajomość przepisów prawa nie zwalnia mnie z ich przestrzegania, ale nie bez powodu tak wypytywałam pracownice ZUS o to, co jeszcze muszę dopełnić i żadna nie poinformowała mnie, że muszę jeszcze załatwić tę sprawę. Przyznaję, że jestem wściekła, ale już sobie wpisuję w kalendarz 1 kwietnia 2016, żeby nie zapomnieć, że muszę to zmienić.
    Mam wrażenie, że zus robi wszystko, aby zniechęcić ludzi do przedsiębiorczości ;(

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane