statystyki

Przejście z ZUS do funduszu tylko w okienku transferowym

autor: Małgorzata Raczkowska07.07.2015, 09:18; Aktualizacja: 07.07.2015, 09:35
Trudno się dziwić panu Michałowi, że emerytura stanowi dla niego odległą perspektywę. Jednak zarówno on, jak i jego startujący w dorosłe życie rówieśnicy powinni już teraz pilnować spraw związanych z daleką przyszłością.

Trudno się dziwić panu Michałowi, że emerytura stanowi dla niego odległą perspektywę. Jednak zarówno on, jak i jego startujący w dorosłe życie rówieśnicy powinni już teraz pilnować spraw związanych z daleką przyszłością.źródło: ShutterStock

Pan Michał rozpoczął w lutym pierwszą w życiu etatową pracę. Teraz, ku swojemu zdziwieniu, dostał z ZUS informację, że skoro nie zadeklarował do tej pory chęci przekazywania części składek emerytalnych do otwartego funduszu emerytalnego, całość jego przymusowych oszczędności jest przekazywana do ZUS. W związku z tym zakład oczekuje od niego pewnych informacji dotyczących sytuacji rodzinnej. – Nie miałem pojęcia, że muszę o czymś decydować – mówi pan Michał. – Nikt mi nic nie powiedział, sam się nie interesowałem. Mam 24 lata i emerytura jest dla mnie bardzo odległą perspektywą – twierdzi młody człowiek. – Czy fakt, że nie podjąłem decyzji w stosownym czasie, oznacza, że klamka zapadła, czy mam jeszcze szansę na wybranie OFE – pyta zafrasowany czytelnik

Trudno się dziwić panu Michałowi, że emerytura stanowi dla niego odległą perspektywę. Jednak zarówno on, jak i jego startujący w dorosłe życie rówieśnicy powinni już teraz pilnować spraw związanych z daleką przyszłością. W zasadzie o konieczności wyboru powinna poinformować pana Michała „kadrowa” w jego zakładzie pracy, ale być może tego nie zrobiła, a być może na ten drobny szczegół pan Michał nie zwrócił uwagi.

Wyjaśniamy zatem, że każdy młody człowiek podejmujący pierwsze zatrudnienie związane z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne (umowa o pracę, umowa-zlecenie) powinien zdecydować, czy część składki będzie trafiała na subkonto w ZUS czy też OFE. Decyzja dotyczy kwoty równej 2,92 proc. podstawy wymiaru (czyli – najogólniej – 2,92 proc. kwoty wynagrodzenia brutto). Na podjęcie takiej decyzji nowozatrudniony ma cztery miesiące. Jeśli tego nie zrobi, wspomniana część składki trafi na specjalne, przypisane do osoby, subkonto w ZUS. Warto wiedzieć, że ta część składki – niezależnie od tego, czy trafi do OFE, czy do ZUS, podlega dziedziczeniu. Stąd prośba ZUS, by zadeklarować stan rodzinny i wskazać ewentualnego spadkobiercę.

To, że pan Michał nie zadeklarował woli w porę, nie oznacza, że już zawsze (czyli przez najbliższe 43 lata, jakie pozostały mu do emerytury) wspomniana kwota będzie kierowana do ZUS. Co pewien czas, między 1 kwietnia a 1 lipca, będzie otwierane tzw. okienko transferowe, w którym będzie można zmienić (lub po raz pierwszy podjąć świadomą) decyzję. Najbliższe takie okienko otworzy się w 2016 roku, następne w 2020.


Pozostało jeszcze 17% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • gośka(2015-07-07 19:42) Zgłoś naruszenie 00

    Mam podobną sytuację, z tym że założyłam jednoosobową działalność, dopytywałam panie w ZUSie, czy już wszystko mam załatwione, czy jeszcze coś muszę wypełniać/składać i za każdym razem (a wizyt było 4-5) słyszałam, że już wszystko załatwione i nic więcej nie muszę robić. Kilka dni temu dostałam list, że mam złożyć informację o pozostawaniu w związku małżeńskim (co mnie nie dotyczy) oraz że moje składki na ewentualne OFE idą na ZUS, bo nie wybrałam OFE na czas + mam złożyć deklarację, kto ma dostać moje składki w przypadku mojej śmierci. Wiem, że nieznajomość przepisów prawa nie zwalnia mnie z ich przestrzegania, ale nie bez powodu tak wypytywałam pracownice ZUS o to, co jeszcze muszę dopełnić i żadna nie poinformowała mnie, że muszę jeszcze załatwić tę sprawę. Przyznaję, że jestem wściekła, ale już sobie wpisuję w kalendarz 1 kwietnia 2016, żeby nie zapomnieć, że muszę to zmienić.
    Mam wrażenie, że zus robi wszystko, aby zniechęcić ludzi do przedsiębiorczości ;(

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane