Chciałbym, żeby w Polsce została przyjęta ustawa, która będzie ustanawiała asystencję osobistą – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Pracujemy nad takimi rozwiązaniami – przekazał.

Prezydent wręczył w Warszawie odznaczenia państwowe z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.

Wskazał, że działa obecnie program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej", realizowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pieniądze z niego mogą otrzymać samorządy i organizacje pozarządowe.

"Chciałbym, żeby została przyjęta w Polsce ustawa, która będzie asystencję osobistą ustanawiała, mam nadzieję w przyszłości dla każdej osoby z niepełnosprawnością, która asystencji będzie potrzebowała" – powiedział prezydent.

Dzięki temu – jak akcentował – osoby z niepełnosprawnościami miałyby ułatwione funkcjonowanie, mogłyby normalnie funkcjonować, załatwiać sprawy w sposób swobodny, przy pomocy profesjonalnie przygotowanych do tego osób.

"Pracujemy nad takimi rozwiązaniami" – zapewnił.

Zadania asystentów osobistych osób z niepełnosprawnościami, to m.in. wsparcie w codziennych czynnościach, towarzyszenie w wyjściu do kina czy na zakupy, pomoc w umówieniu i dotarciu do lekarza.

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Katarzyna Herbut