Nasza spółka będzie wkrótce realizować zlecenia budowlane w państwach skandynawskich, m.in. w Szwecji. Spółka poniesie znaczne koszty za noclegi. Czy koszty te będą wolne od składek? W tej sytuacji nie można przecież powiedzieć, że pracownik odnosi z nich „korzyść”? Taką korzyć odnosi tylko spółka, wykonując zlecenie za granicą.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód ze stosunku pracy. Z kolei w par. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zawarto zamknięty katalog świadczeń, które nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Stwierdzono tam, że podstawy wymiaru składek nie stanowią określone przychody ze stosunku pracy, np. odprawy pieniężne przysługujące w związku z przejściem na emeryturę lub rentę.
W opisywanej sytuacji istotne jest założenie, że wartość świadczeń, w tym przypadku noclegów zapewnianych pracownikom, nie stanowi zdaniem spółki przychodu pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych. Spółka argumentuje m.in., że zapewnianie noclegów pracownikom ma związek z potrzebą realizacji kontraktów na rzecz zagranicznych kontrahentów. W konsekwencji należy uznać, że świadczenia te są ponoszone w interesie spółki, a nie w interesie pracowników. Nie mogą więc stanowić ich przychodu ze stosunku pracy. Możliwość przyjęcia takiego założenia została potwierdzona przez ZUS w piśmie z 9 sierpnia 2022 r. (znak DI/10000/43/703/2022). W analizie prawnej ZUS wskazał, że wartość świadczenia, tj. noclegów udostępnionych pracownikom w okresie oddelegowania do pracy poza stałe miejsce jej wykonywania, „nie stanowi przychodu pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym nie stanowi również podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne”.
Skoro zatem świadczenia noclegowe nie stanowią przychodu pracownika ze stosunku pracy, to tym samym nie podlegają obciążeniom składkowym. ©℗
Podstawa prawna:
•art. 18 ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1009; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1115)
•par. 2 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 449)
•art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1459)