Rząd PiS przeznaczył 42 mln zł na zakup opasek bezpieczeństwa dla seniorów 65 plus. "Chcemy, żebyście czuli się bezpiecznie" – powiedziała w poniedziałek do zgromadzonych seniorów w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W poniedziałek odbyła się w Kaliszu uroczystość wręczenia seniorom - podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu - opasek bezpieczeństwa.

Rząd PiS – jak wyjaśniła minister Maląg - przystąpił do realizacji drugiego modułu programu pn. Korpus Wparcia Seniorów.

W pierwszej jego edycji program był adresowany do samorządów, które za rządowe środki świadczyły wsparcie psychologiczne i opiekę w czynnościach codziennych dla seniorów podczas epidemii koronawirusa.

"W drugiej, pilotażowej odsłonie postawiliśmy na poprawę bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego zamieszkania osób starszych poprzez dostęp do tzw. opieki na odległość” – powiedziała minister.

Wyjaśniła, że seniorzy będą zaopatrywani w opaski bezpieczeństwa. Na Korpus Wparcia Seniorów przeznaczono w tym roku łącznie 80 mln zł, z czego ponad 50 procent zostanie wydatkowane na zakup opasek.

"One gwarantują wasze bezpieczeństwo przez całą dobę w miejscach waszego zamieszkania” – powiedziała szefowa resortu rodziny.

Opaski pracują 24 godziny na dobę, nadzorują stan zdrowia właściciela, wyposażone są w sygnał SOS, detektor upadku i lokalizator GPS. W Kaliszu na ten cel wydatkowano 50 tys. złotych; z opasek skorzysta 111 kaliszan. „To jest program, który zapewnia bezpieczeństwo i podwyższa komfort życia” – powiedziała Maląg.

Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski podkreślił, że program jest bardzo ważny i „chcielibyśmy, żeby seniorzy byli jak najdłużej aktywni i pozostawali w swoim miejscu zamieszania” – dodał.

Marlena Maląg przypomniała, że w ramach solidarności międzypokoleniowej rząd PiS stara się też wprowadzać programy służące bezpieczeństwu seniorów pod względem finansowym.

"Dlatego zdecydowaliśmy o rewaloryzacji rent i emerytur oraz wypłacie 13 i 14 emerytury” – podkreśliła. Przypomniała też, że tworzone są programy, których zadaniem jest aktywizacja seniorów. "Tworzymy kluby i domy seniora, których obecnie w Polsce jest 1100. Na programy aktywizujące seniorów rząd przeznacza rocznie 100 mln zł” – powiedziała. (PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ mhr/