Aby wykazać konieczność uzyskania pomocy w formie subsydiów płacowych, pracodawca powinien wnioskować o dopłaty do pensji od pierwszego miesiąca, w którym zostały spełnione warunki do ich otrzymywania.
Aby wykazać konieczność uzyskania pomocy w formie subsydiów płacowych, pracodawca powinien wnioskować o dopłaty do pensji od pierwszego miesiąca, w którym zostały spełnione warunki do ich otrzymywania.
Tak wynika z wyjaśnienia Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dla Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON.org). Organizacja opisała przypadek firmy, która od listopada 2021 r. do kwietnia 2022 r. miała 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i 6-proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, ale nie ubiegała się w tym okresie o dofinansowania do ich wynagrodzeń. Od maja nie osiągała już wspomnianego limitu, ale ponownie zacznie go spełniać w tym miesiącu. Pracodawca nie wie jednak, czy jeśli w lipcu zarejestruje się w systemie obsługi dofinansowań i refundacji PFRON, będzie mógł otrzymywać dopłaty do pensji osób niepełnosprawnych, które już wcześniej zatrudniał.
PFRON w odpowiedzi wskazuje, że jednym z warunków ubiegania się o subsydia płacowe jest wykazanie efektu zachęty. Może on zostać ustalony metodą ilościową (przez wykazanie wzrostu netto stanu zatrudnienia ogółem w miesiącu podjęcia zatrudnienia przez niepełnosprawnego pracownika w stosunku do przeciętnego zatrudnienia z wcześniejszych 12 miesięcy) lub jakościową (polegającą na wykazaniu, że osoba niepełnosprawna podjęła pracę na wakacie zwolnionym przez innego zatrudnionego w okolicznościach określonych przepisami ustawy o rehabilitacji).
Fundusz przypomina, że analizując wystąpienie efektu zachęty, pracodawca powinien pamiętać o motywach 18 i 54 rozporządzenia Komisji (UE) nr 65/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 traktatu (Dz.Urz. UE L poz. 187). Zgodnie z nimi pomoc publiczna w formie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia ma na celu zachęcenie przedsiębiorstw do zwiększania poziomów zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a warunkiem jej otrzymywania jest uznanie pomocy za konieczną. Jeśli więc pracodawca złoży wniosek o dopłatę po pierwszym miesiącu zatrudnienia osoby z dysfunkcją zdrowotną, cel pomocy publicznej w formie subsydiów płacowych jest osiągnięty, bo doszło do zachęcenia do jej zatrudnienia wyrażonego przez konieczność pomocy. Wnioskowanie o dofinansowania po upływie kilku miesięcy lub lat wskazuje natomiast, że wsparcie w postaci dopłat do pensji nie było konieczne do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Można więc wysnuć wniosek, że efekt zachęty nie został osiągnięty.
PFRON, odwołując się do sytuacji pracodawcy opisanego przez OBPON.org, wskazuje, że dofinansowanie do pensji pracowników nie przysługuje. Dodaje, że w świetle dotychczasowych wyjaśnień biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych konieczność pomocy należy wykazać również w kontekście podwładnych, którzy nabyli niepełnosprawność w trakcie zatrudnienia u pracodawcy. Dlatego pracodawca powinien wnioskować o dopłaty do pensji od pierwszego miesiąca, w którym spełnia warunki do ich otrzymywania, a więc po zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej lub po udokumentowaniu przez pracownika nabycia niepełnosprawności w trakcie zatrudnienia.
Fundusz zwraca uwagę, że nieistnienie efektu zachęty lub konieczności pomocy skutkuje na cały okres obowiązywania umowy o pracę. Nowa analiza spełniania tych warunków może zostać przeprowadzona przez pracodawcę przy zawarciu nowej umowy z niepełnosprawnym pracownikiem, nawet jeśli dochodzi do tego następnego dnia po wygaśnięciu poprzedniej. ©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama