Projekt ustawy o emeryturach stażowych powstanie w Kancelarii Prezydenta RP i zostanie przez prezydenta Andrzeja Dudy złożony w parlamencie - zapewnił w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Rzecznik prezydenta w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma9" zapytany został o kwestię emerytur stażowych. We wtorek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda poinformował, że utworzony został komitet inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie, a w lipcu ma ruszyć zbiórka podpisów pod projektem noweli ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który takie emerytury stażowe miałby wprowadzić.

Piotr Duda na wtorkowej konferencji mówił, że liczy na to, iż obywatelski projekt zostanie poparty przez Zjednoczoną Prawicę i inne ugrupowania. Przypomniał, że Solidarność podpisała programowe porozumienie z prezydentem Andrzejem Dudą. "Niestety sprawa przeciąga się już drugą kadencję. Uważamy, że trzeba wspomóc działania prezydenta" - dodał.

Spychalski zapytany w czwartek, czy prezydent wesprze projekt "S" w sprawie emerytur stażowych, czy przedstawi własne rozwiązanie, odparł, że w kancelarii prezydenta trwają prace nad takim projektem. "Prezydent przy powoływaniu Rady ds. społecznych bardzo silnie akcentował, że ta Rada właśnie ma przede wszystkim wypracować konkretny projekt ustawy związany z emeryturami stażowymi. Na tym bardzo zależy panu prezydentowi" - powiedział.

Rzecznik prezydenta zwrócił przy tym uwagę, że w radzie są również przedstawiciele Solidarności. Emerytury stażowe to, jak podkreślił, element umowy programowej między głową państwa a "S".

"Prezydent realizuje swoje zobowiązania, dotrzymuje słowa i tak samo będzie w tym zakresie. Projekt ustawy o emeryturach stażowych powstanie w kancelarii prezydenta i zostanie przez prezydenta złożony w parlamencie" - powiedział Spychalski.