Prezydent wysłuchał uwag i argumentów Przewodniczącego Rady FOR, dotyczących zarówno prac nad ustawą, jak i jej założeń - czytamy w komunikacie na stronie internetowej. Z kolei w spotkaniu z prezydenckimi ministrami i doradcami wzięli udział ekonomiści: prof. Marian Wiśniewski, prof. Stanisław Gomułka, prof. Marek Dąbrowski, dr Maciej Bukowski oraz prawnicy: sędzia Jerzy Stępień, dr hab. Radosław Pacud, dr hab. Marcin Zieleniecki i dr hab. Wojciech Góralczyk. Są oni sygnatariuszami listów do prezydenta, w których przestawili swoje wątpliwości związane z konsekwencjami wprowadzenia ustawy w życie.

"Prezydent Bronisław Komorowski ze szczególną uwagą obserwował prace nad zmianami w systemie emerytalnym. Szef KPRP minister Jacek Michałowski w połowie listopada br. skierował list do szefa KPRM ministra Jacka Cichockiego, w którym zwracał uwagę na podnoszone w debacie publicznej wątpliwości konstytucyjne związane z tym projektem" - czytamy w komunikacie.

Parlament zakończył prace nad ustawą dotyczącą zmian w OFE 11 grudnia. Przewiduje ona, że ponad 50% oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazane do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje. Przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące na decyzję, czy chcą by ich środki na przyszłe świadczenia gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Na 10 lat przed emeryturą środki z OFE mają być stopniowo przekazywane na subkonto w ZUS-ie.