Podstawa prawna
Art. 10 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227, z późn. zm.).
Opinia eksperta
W Polsce znamy wiele przypadków łamania konstytucyjnej zasady niedziałania prawa wstecz. I przeważnie takie zmiany działają na niekorzyść zainteresowanych.
W takiej sytuacji znaleźli się rolnicy. Od 1977 do 1989 roku istniał obowiązek podwójnego ubezpieczenia dla rolników tzw. dwuzawodowców, czyli osób które prowadzenie gospodarstwa rolnego łączyły z zatrudnieniem poza rolnictwem. W związku z tym istniała możliwość równoczesnego pobierania świadczeń emerytalno-rentowych z powszechnego i rolniczego systemu ubezpieczenia społecznego. W razie nabycia prawa do dwóch świadczeń uprawnionemu wypłacano 1,5 świadczenia. Przy czym wyższe świadczenie było wypłacane w całości, a drugie w połowie. Dopiero ustawa z 24 lutego 1989 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz.U. Nr 10, poz. 53) zniosła ten obowiązek. Ale razem z nim została zlikwidowana możliwość pobierania podwójnego świadczenia. W jego miejsce wprowadzono możliwość wzajemnego zaliczania okresów ubezpieczenia oraz możliwość pobierania tylko jednej emerytury. Kiedy jednak przyszła reforma emerytalna w 2009 r., rolnicy stracili na zmianach. I dlatego obowiązujące w tej kwestii w Polsce przepisy powinny być zbadane pod względem zgodności z unijnymi dyrektywami.