statystyki

Ubiegający się o emeryturę nie musi składać oddzielnego wniosku o rekompensatę

autor: Ryszard Sadlik10.10.2020, 08:00
Jeśli okaże się, że ubezpieczony nie spełnia warunków do emerytury, lecz spełnia wymogi do rekompensaty, uzyska do niej prawo od dnia złożenia wniosku o emeryturę.

Jeśli okaże się, że ubezpieczony nie spełnia warunków do emerytury, lecz spełnia wymogi do rekompensaty, uzyska do niej prawo od dnia złożenia wniosku o emeryturę.źródło: ShutterStock

Orzecznictwo sądów potwierdza, że nie ma takiej prawnej możliwości. Nie jest to bowiem samodzielne świadczenie wypłacane ubezpieczonemu, a dodatek do kapitału początkowego.

Uprawnienie do rekompensaty przewidują przepisy ustawy o emeryturach pomostowych. W art. 2 pkt 5 tego aktu bowiem przewidziano, że rekompensata stanowi odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej. Zgodnie zaś z art. 21 ust. 1 i 2 rekompensata przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli ma co najmniej 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Jednak rekompensata nie przysługuje osobie, która nabyła prawo do emerytury na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Warunkami uzyskania rekompensaty są zatem:

 • utrata przez ubezpieczonego możliwości przejścia na „wcześniejszą” emeryturę w związku z wygaśnięciem po 31 grudnia 2008 r. – w stosunku do ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. – podstawy prawnej przewidującej takie upraw nienie;
 • niespełnienie przez ubezpieczonego warunków uprawniających go do emerytury pomostowej;
 • posiadanie przez ubezpieczonego co najmniej 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub pracy w szczególnym charakterze;
 • nieuzyskanie przez ubezpieczonego prawa do emerytury na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

WAŻNE Jeśli okaże się, że ubezpieczony nie spełnia warunków do emerytury, lecz spełnia wymogi do rekompensaty, uzyska do niej prawo od dnia złożenia wniosku o emeryturę.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • kuc(2020-10-10 16:12) Zgłoś naruszenie 108

  Ogólnie coraz mniej opłaci się pracować .Wystarczy popatrzeć za co ludzie dostaja pieniądze . Coraz większa patologia w rozdawaniu pieniędzy.To tylko po to żeby przypodobać się wyborcom.

  Odpowiedz
 • Oto dobroć PiS i dobrodzieja od taniej musztardy(2020-10-10 12:33) Zgłoś naruszenie 84

  "Posiadanie przez ubezpieczonego co najmniej 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub pracy w szczególnym charakterze" Teraz jest nawet 30 lat w szczególnym charakterze i czy to PO czy PiS ma cię wiecie gdzie.Ale niedziele handlowe polikwidowali bo to ich nic nie kosztowało,a ci co harują w niedziele i święta na III zmiany są w zapomnieniu,to jest dla nich wszystkich temat TABU.

  Odpowiedz
 • lili(2020-10-10 21:41) Zgłoś naruszenie 76

  nowe samochody na raty kupują za 500+

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Emerytowana nauczycielka 2019(2020-10-12 10:43) Zgłoś naruszenie 61

  W 2019 roku przeszłam na emeryturę.Byłam nauczycielką.Musiałam w celu zbadania prawa do rekompensaty z tytułu pracy w szczególnym charakterze jako nauczyciel złożyć wniosek i przedłożyć zaświadczenia z wyszczególnieniem okresów:urlopu dla poratowania zdrowia, przebywania na urlopie szkoleniowym itp. W ZUS trzeba wszystko udowodnić.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane