statystyki

Trzynasta emerytura dzieli posłów. Pomysłów na poprawę sytuacji emerytów jest kilka

autor: Paulina Szewioła09.01.2020, 08:01; Aktualizacja: 09.01.2020, 08:23
Projekt na stałe wprowadza trzynastą emeryturę do polskiego systemu emerytalnego. W 2020 r. koszt wprowadzenia tego rozwiązania obliczono na blisko 11,7 mld zł, z czego większość ma pochodzić z Funduszu Solidarnościowego.

Projekt na stałe wprowadza trzynastą emeryturę do polskiego systemu emerytalnego. W 2020 r. koszt wprowadzenia tego rozwiązania obliczono na blisko 11,7 mld zł, z czego większość ma pochodzić z Funduszu Solidarnościowego.źródło: ShutterStock

Wprowadzenie 13. emerytury to kiełbasa wyborcza – uważają posłowie opozycji. Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu w tej sprawie.

Projekt ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, przygotował resort rodziny i pracy. Zgodnie z tą propozycją trzynasta emerytura będzie równa najniższej emeryturze, czyli w tym roku wyniesie 1200 zł brutto.

Świadczenie to będzie przysługiwało wszystkim osobom, które do 31 marca (roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie) uzyskają prawo do wypłaty z ZUS lub KRUS.

Kwota dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki czy zasiłki.

Projekt na stałe wprowadza trzynastą emeryturę do polskiego systemu emerytalnego. W 2020 r. koszt wprowadzenia tego rozwiązania obliczono na blisko 11,7 mld zł, z czego większość ma pochodzić z Funduszu Solidarnościowego.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Amis(2020-01-09 09:37) Zgłoś naruszenie 101

  A kiedy będzie wprowadzona wyższa kwota wolna równa dla wszystkich ? Dlaczego poseł ma kwotę wolną ok. 30 tys. a szary obywatel tylko ok. 3 tys.? Przed wyborami PAD obiecał podwyższenie kwoty wolnej a teraz o tym zapomniał?

  Odpowiedz
 • Szambo(2020-01-09 08:57) Zgłoś naruszenie 43

  moga sobie ta emeryture wsadzic w d---pe i tak na miernote nie zaglosuje bo to pic na wode nie prezydent

  Odpowiedz
 • emerytka (2020-01-12 08:17) Zgłoś naruszenie 00

  Podatki z podatków emerytury nie powinny być w ogóle opodatkowane i to byłoby sprawiedliwe tak jak w innych europejskich krajach. A tak co miesiąc płacimy haracz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane