statystyki

Trzynasta emerytura dzieli posłów. Pomysłów na poprawę sytuacji emerytów jest kilka

autor: Paulina Szewioła09.01.2020, 08:01; Aktualizacja: 09.01.2020, 08:23
Projekt na stałe wprowadza trzynastą emeryturę do polskiego systemu emerytalnego. W 2020 r. koszt wprowadzenia tego rozwiązania obliczono na blisko 11,7 mld zł, z czego większość ma pochodzić z Funduszu Solidarnościowego.

Projekt na stałe wprowadza trzynastą emeryturę do polskiego systemu emerytalnego. W 2020 r. koszt wprowadzenia tego rozwiązania obliczono na blisko 11,7 mld zł, z czego większość ma pochodzić z Funduszu Solidarnościowego.źródło: ShutterStock

Wprowadzenie 13. emerytury to kiełbasa wyborcza – uważają posłowie opozycji. Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu w tej sprawie.

Projekt ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, przygotował resort rodziny i pracy. Zgodnie z tą propozycją trzynasta emerytura będzie równa najniższej emeryturze, czyli w tym roku wyniesie 1200 zł brutto.

Świadczenie to będzie przysługiwało wszystkim osobom, które do 31 marca (roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie) uzyskają prawo do wypłaty z ZUS lub KRUS.

Kwota dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki czy zasiłki.

Projekt na stałe wprowadza trzynastą emeryturę do polskiego systemu emerytalnego. W 2020 r. koszt wprowadzenia tego rozwiązania obliczono na blisko 11,7 mld zł, z czego większość ma pochodzić z Funduszu Solidarnościowego.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Amis(2020-01-09 09:37) Zgłoś naruszenie 101

  A kiedy będzie wprowadzona wyższa kwota wolna równa dla wszystkich ? Dlaczego poseł ma kwotę wolną ok. 30 tys. a szary obywatel tylko ok. 3 tys.? Przed wyborami PAD obiecał podwyższenie kwoty wolnej a teraz o tym zapomniał?

  Odpowiedz
 • Szambo(2020-01-09 08:57) Zgłoś naruszenie 43

  moga sobie ta emeryture wsadzic w d---pe i tak na miernote nie zaglosuje bo to pic na wode nie prezydent

  Odpowiedz
 • emerytka (2020-01-12 08:17) Zgłoś naruszenie 00

  Podatki z podatków emerytury nie powinny być w ogóle opodatkowane i to byłoby sprawiedliwe tak jak w innych europejskich krajach. A tak co miesiąc płacimy haracz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane