statystyki

Emeryci najhojniejsi dla swoich dzieci i wnuków

autor: Janusz K. Kowalski07.06.2018, 07:32; Aktualizacja: 07.06.2018, 09:28
emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

Statystyczny emeryt jest hojnyźródło: ShutterStock

Seniorzy dzielą się chętnie tym, co mają, ale w ubiegłym roku wartość ich darowizn zmniejszyła się o 8 proc. w porównaniu z 2016 r. Przyczyna: obdarowywanym żyje się dostatniej.

W ubiegłym roku statystyczny emeryt co miesiąc ofiarował komuś pieniądze i przedmioty o wartości 52 zł, czyli o ok. 4 zł mniej niż w roku poprzednim – wynika z szacunków DGP na podstawie wyników badań budżetów gospodarstw domowych prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny.

– Ten spadek to między innymi efekt poprawy sytuacji materialnej rodzin dzięki notowanemu od ponad dwóch lat zmniejszaniu się bezrobocia, wzrostowi wynagrodzeń i dodatkowym dochodom z programu „Rodzina 500 plus”. W związku z tym część seniorów uznała, że może ograniczyć wsparcie udzielane dzieciom czy wnukom lub innym osobom, bo żyje się im lepiej – ocenia prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. 

Poprawę sytuacji materialnej rodzin potwierdzają badania GUS. Według nich w ubiegłym roku tak zwany dochód rozporządzalny gospodarstw domowych (obejmujący wszystkie dochody pieniężne i niepieniężne) w przeliczeniu na osobę zwiększył się realnie (po uwzględnieniu inflacji) o 6,3 proc.

Emeryci dają mniej, ale i tak więcej niż inne grupy społeczne. Pracujący na własny rachunek miesięcznie przekazali innym 38 zł na osobę, renciści – 37 zł, pracownicy – 29 zł, rolnicy – 28 zł.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane