statystyki

Dla Mamy, czyli o reformowaniu emerytur

autor: Oliwia Komada28.05.2018, 08:07; Aktualizacja: 28.05.2018, 09:55
dziecko, niemowlę

O programie „Mama plus” wiemy, że proponowane rozwiązanie nie będzie (bardzo) drogie.źródło: ShutterStock

Dzień Matki obchodziliśmy dwa dni temu. Tradycja tego święta sięga czasów starożytnych. W Polsce świętować zaczęliśmy później, dopiero w 1914 r. Od tamtej pory mamy co roku są obdarowywane kwiatkami, laurkami i innymi upominkami wykonanymi przez pociechy. Matki, a dokładniej ich emerytury, leżą również w centrum zainteresowania rządu. Program „Mama plus” jest jednym z haseł rozpoczętej kampanii. Według zapowiedzi kobiety, które urodziły czwórkę lub więcej dzieci, zyskają prawo do świadczenia emerytalnego w wysokości emerytury minimalnej. Ta obecnie wynosi 1029,80 zł brutto.

Pomysł nagradzania/rekompensowania matek w ramach systemu emerytalnego nie jest niczym nowym. Polski rząd opłaca 100 proc. składek emerytalnych dla kobiet na urlopie macierzyńskim. Jeżeli kobieta nie pracowała przed narodzinami dziecka, tj. nie znamy jej wynagrodzenia, podstawą naliczanych składek jest zasiłek macierzyński. W czasie trwającego do trzech lat urlopu wychowawczego składki naliczane są od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce niezależnie od historii zawodowej opiekuna, bo z urlopu może skorzystać też ojciec. Co ważne, w Polsce składki są realnie odkładane. Na tle regionu wypadamy nie najgorzej. Słowacy stosują analogiczne rozwiązanie. Na Litwie zamiast trzech lat składki opłacane są przez półtora roku. W Niemczech przez trzy lata składki są naliczane od 100 proc. średniego wynagrodzenia. Warto tu podkreślić słowo naliczane, a nie odkładane. Skutkuje to tym, że realne koszty pojawiają się po przejściu opiekuna na emeryturę, zapłacą więc urodzone dziś dzieci. W Czechach okres wychowania dzieci jest uwzględniany przy liczeniu lat aktywności, ale pomija się go, wyznaczając średnie wynagrodzenie. To tak jakby rząd rekompensował składki w wysokości indywidualnej średniej w cyklu życia, zmniejszając różnice między świadczeniami kobiet i mężczyzn.

Na gruncie teoretycznym istnieje uzasadnienie dla łączenia wysokości świadczenia z dzietnością, a nie tylko rekompensowania okresu bezskładkowego. W systemie repartycyjnym świadczenia obecnych emerytów są finansowane przez obecnie pracujące dzieci i wnuki. Dziecko jest tu przykładem dobra publicznego, bo koszt wychowania potomstwa jest w większości indywidualny, a jednocześnie znaczna część korzyści (m.in. stabilizacja systemu emerytalnego) ma charakter społeczny. Podstawowy kurs mikroekonomii podpowiada, że dzieci urodzi się zbyt mało. Powiązanie świadczeń emerytalnych z indywidualną dzietnością, tj. wprowadzenie elementu alimentacyjnego, zwiększy dobrobyt, bo przybliży sytuację faktyczną do preferowanej. Tyle powiedzą nam modele nakładających się pokoleń wzbogacone o teorię dzietności Beckera.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • [polka(2018-05-28 10:27) Zgłoś naruszenie 100

  a co z matkami które wychowały 4 czy 5 dzieci i prawie cały czas pracowały zawodowo?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • emerytka EWK.(2018-05-29 17:37) Zgłoś naruszenie 80

  A te które urodzily jedno lub dwójkę to nie matki ,a jeszczedo tego pracowaly i wychowywaly dzieci a w dodatku wiele z nich dzieci niepelnosprawne im się nic nie nalezy bo ONE URODZILY SIĘ ZA KOMUNY A ICH DZIECI TEŻ. TO JEST TEN GORSZY SORT. RZĄDZIE. I NARODZIE - ZASTANOWCIE SIĘ CO ROBICIE.

  Odpowiedz
 • Polka(2018-05-28 22:58) Zgłoś naruszenie 60

  A co z matkami co wychowaly 2 dzieci I przepracowaly 40 Lat w tym tylko 3lata wychowawczego

  Odpowiedz
 • asas(2018-05-30 19:14) Zgłoś naruszenie 30

  A co z matkami z Izraela i USA mającymi 4 plus dzieci i polskie obywatelstwo ? Też im zapłacimy ?

  Odpowiedz
 • jul(2018-06-02 13:07) Zgłoś naruszenie 00

  toć kuźwa jaro a gdzie ty miałeś jaja

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane