Nie jest przesądzone, czy w 2018 r. zostanie uruchomione wsparcie dla polskich seniorów w postaci emerytury 500 plus - powiedziała w sobotę w Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Szefowa MRPiPS uczestniczyła w inauguracji roku akademickiego Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora (SHUS).

„To nie jest moment, w którym możemy jednoznacznie powiedzieć, czy będzie lub nie będzie wsparcia w postaci emerytury 500 plus. Czekamy na to, aż policzymy rzeczywiste skutki przywróconego wieku emerytalnego” - zapowiedziała minister Rafalska podczas wcześniejszej konferencji prasowej.

Szefowa resortu poinformowała, że do 29 września br. w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowano 204 tys. wniosków o emeryturę. 1 października weszły w życie przepisy przywracające wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

„W piątek poszły pierwsze wypłaty. ZUS już przygotował część decyzji. Ponad 48 tys. decyzji zostało już wydanych, w tym część decyzji jest już z terminem wypłaty i pierwsze 10 proc. wyszło już w piątek, a w poniedziałek będą szły kolejne wypłaty” - zapowiedziała Rafalska.

„Prawie 44 tys. dotyczy wnioskodawców, którzy nie rozwiązali stosunków pracy, a 75 tys. to osoby, które nie pracowały i nie pobierały żadnych świadczeń. 28 tys. to osoby, które pobierały renty i ponad 29 tys. to osoby pobierające świadczenia przedemerytalne” - poinformowała minister Rafalska.

„Niezwykle ważna jest dla osób starszych aktywność na każdym polu, czy to będzie aktywność na uczelni, w sporcie, czy w kulturze, dzięki temu dłużej czujemy się sprawni, potrzebni oraz samodzielni” - podkreśliła minister.

Poinformowała, że w Polsce uniwersytety trzeciego wieku funkcjonują od 1971 r. i była to prawdopodobnie trzecia taka inicjatywa na świecie. Według szefowej MRPiPS działa 614 uczelni dla seniorów, gdzie łącznie uczy się 141 tys. osób.

Rafalska powiedziała, że w 2017 r. 17 uniwersytetów trzeciego wieku otrzymało dotację budżetową na łączną kwotę 1,5 mln zł. „Można powiedzieć, że to niezbyt wiele uniwersytetów, ale trzeba przyznać że nie wszystkie aplikują o te środki. Moje ministerstwo przygotowuje się do realizacji kolejnej edycji na 2018 r. i zostanie ona ogłoszona na przełomie listopada i grudnia” - dodała.

„Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowania rządowego programu rozszerzenia usług opiekuńczych adresowanych do osób starszych, powyżej 70. roku życia, i samotnych, czyli tych, którzy znajdują się w najtrudniejszych sytuacjach” - zapowiedziała Rafalska.

1 października br. w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad można było składać od 1 września.

SHUS to projekt skierowany do ludzi po 60. roku życia. Ma na celu włączyć seniorów w życie akademickie. W projekcie zaangażowani są pracownicy Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, Rada ds. Seniorów przy Prezydenci Miasta Szczecin oraz uniwersytety trzeciego wieku. Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora powołany został w 2013 r. Obecnie studiuje na nim ok. 700 seniorów. (PAP)