Huragan Ida, czwarta i jak dotąd najsilniejsza burza atlantyckiego sezonu huraganów 2021, dotarła do Nowego Jorku. I choć Ida osłabła do burzy tropikalnej, to i tak spowodowała rozległe powodzie i ogłoszenie stanu wyjątkowego w największym mieście Stanów Zjednoczonych.

Obecny sezon przyniósł do tej pory cztery z sześciu do dziesięciu przewidywanych w tym sezonie huraganów. Jednak najbardziej aktywny i niebezpieczny okres między sierpniem a październikiem wciąż trwa.

W ciągu ostatniej dekady globalne straty gospodarcze spowodowane zdarzeniami pogodowymi, takimi jak burze, powodzie, susze i pożary, są coraz bardziej kosztowne. W pierwszej dekadzie XXI wieku były tylko dwa lata, kiedy katastrofy pogodowe kosztowały ponad 200 mld dol. (w tym rok 2010).

W drugiej dekadzie straty w wysokości 200 mld dol. rocznie wydają się być już normą. Siedem na dziesięć lat przynosi ponad 200 mld dol. w globalnych stratach spowodowanych zdarzeniami pogodowymi.

Największe straty w historii odnotowano w 2017 r. W tym roku zjawiska pogodowe, w tym największe huragany Harvey, Maria i Irma, doprowadziły do strat sięgających ponad 470 mld dol.

Ogólnie rzecz biorąc, na całym świecie szkody pogodowe wyniosły około 2,5 bln dol. w latach 2011-2020, o prawie 50 proc. więcej niż w latach 2001-2010.W raporcie 2020 Weather, Climate and Catastrophe Insight dostawca usług ubezpieczeniowych AON wskazuje, że ze względu na wpływ zmian klimatu, szkody wynikające ze zjawisk pogodowych mogą być coraz większe.

Koszy zniszczeń wynikających ze zjawisk pogodowych / statista.com