W rankingu szwajcarskiej grupy z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast świata w 2020 r. aż 35 znajdowało się na indyjskim subkontynencie. Stolica Indii znalazła się na 10 miejscu, ale była najwyżej pod tym względem uplasowaną stolicą. Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się chiński Hotan.

IQAir mierzy jakoś powietrza na podstawie stężenia szkodliwych dla płuc cząstek zawieszonych w powietrzu czyli PM2,5 (mających poniżej 2,5 mikrona średnicy). Długotrwała ekspozycja na ten tzw. "pył zawieszony" może prowadzić do śmiertelnych chorób, w tym raka i problemów kardiologicznych.

Reklama

W 2020 roku w Nowym Delhi średnie roczne stężenie PM2,5 na metr sześcienny powietrza wynosiło 84,1, co stanowi ponad dwukrotność poziomu Pekinu, gdzie w ciągu roku wynosiło ono średnio 37,5, ale u lidera listy Hotan stężenie to sięgnęło aż 110,2.

Zanieczyszczenie powietrza spowodowało w 2020 roku w stolicy Indii szacunkowo aż 54 tys. przedwczesnych zgonów.

IQAir odnotowało w ubiegłym roku na świecie obniżenie średniego rocznego poziomu PM2,5 o 11 proc., przyczyniły się do tego ograniczenia wprowadzane w związku z koronawirusem i lockdownami w wielu uprzemysłowionych krajach.