Nie wszyscy kochają aktywistów ekologicznych i obrońców praw zwierząt. Sprzeczne interesy i postawy etyczne hodowców oraz organizacji stających w obronie zwierząt często rodzą konflikty i wzajemną agresję.

Niedawno minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził min, że stworzono gigantyczny biznes pod nazwą – odbieranie zwierząt, a także powiązał obrońców zwierząt z hejtem, którego miał doświadczyć. W wywiadzie wideo oddajemy głos prezesowi stowarzyszenia zajmującego się głównie ochroną zwierząt hodowlanych.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało w 2012 roku, a od 2018 jest częścią międzynarodowej organizacji Anima International. Jako swoją misję wskazuje zapobieganie cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu:

Organizacja ta prowadzi szereg kampanii społecznych, min. Frankenkurczak - dotyczącą cierpienia kurczaków hodowanych na mięso, Cenę Futra - mającą na celu wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra, czy Jasną Stronę Mocy - prezentującą sportowców osiągających znakomite wyniki bazując na diecie roślinnej. Tym, co robi największe wrażenie, gdy zaczynamy zapoznawać się z pracą tej organizacji są publikowane przez nich filmy będące wynikiem śledztw prowadzonych przez aktywistów na fermach kurczaków, norek, czy lisów. Możemy na nich obejrzeć ściśnięte na małej przestrzeni zwierzęta, agresywne względem siebie, raniące się nawzajem i zjadające - również żywcem. Chore, z zaropiałymi lub pokrytymi bielmem oczami, krwawiącymi ranami i niesprawnymi kończynami. Ludzi zabijających małe kurczaczki uderzeniem ich łebka o stalową barierkę, rozkładające się kurze trupy pomiędzy tymi żywymi, które zapewne trafią w przyszłości na nasze stoły.

W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną prezes Otwartych Klatek opowiada na czym polega codzienna praca Stowarzyszenia, a także odpowiada na zarzuty i wątpliwości zgłaszane wobec tego typu organizacji - dotyczące nieczystych intencji, nakręcania hejtu wobec przeciwników, czy podejrzanego finansowania. Paweł Rawicki przybliża także sposób analizowania ustalonego przez aktywistów stanu faktycznego, działania podejmowane w reakcji na stwierdzone nieprawidłowości, a także współpracę i dialog z Inspekcją Weterynaryjną, Policją oraz politykami.