Nie będzie plastikowych produktów jednorazowego użytku w obiektach należących do Gminy Wałbrzych - zdecydowała w czwartek tamtejsza rada miasta. Regulacje nie dotyczą budynków mieszkalnych. Uchwała wprowadza też zakaz sprzedaży i udostępnia w mieście plastikowych toreb.

Rzecznik wałbrzyskiego magistratu Edward Szewczak powiedział w rozmowie z PAP, że to pierwsza w Polsce tego typu regulacja.

W uzasadnieniu przyjętej w czwartek uchwały podkreślono, że celem nowych regulacji jest ograniczenie wpływu produktów plastikowych na środowisko i zdrowie człowieka oraz „zachęcanie do przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym z innowacyjnymi i zrównoważonymi modelami biznesowymi, produktami i materiałami".

Na mocy uchwały w Wałbrzychu wprowadzono tzw. „strefy wolne od jednorazowego plastiku". To - jak podano - nieruchomości stanowiące własność Gminy Wałbrzych, obiekty użyteczności publicznej lub inne ogólnie dostępne znajdujące się na nieruchomościach stanowiących własność gminy. To też obiekty i tereny będące w posiadaniu gminnych jednostek organizacyjnych. Wyłączono z tego nieruchomości oddane w wieczyste użytkowanie, drogi, place, skwery, parki czy cmentarze. Regulacje nie dotyczą też budynków mieszkalnych.

Nieruchomości, o których mowa w uchwale oznaczone są znakiem „Strefa wolna od jednorazowego plastiku".

Pod karą grzywny, która może wynosić nawet 500 zł, w wałbrzyskich strefach wolnych od jednorazowego plastiku zakazane jest posiadania, używanie i sprzedaż plastikowych produktów jednorazowego użytku jak pojemników na żywność, napoje, talerzy, plastikowych sztućców, słomek czy torebek plastikowych.

W strefach nie można też posiadać i sprzedawać jedzenia i napojów w jednorazowych opakowaniach plastikowych. Uchwała wprowadziła także zakaz sprzedaży i udostępnia toreb z tworzyw sztucznych na trenie miasta.

Nowe regulacje to kolejny krok Wałbrzycha w ograniczeniu ilości plastikowych produktów w mieście. W maju 2019 r. Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie wprowadził całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich - przypomniał Szewczak.

Również spółki dotowane przez wałbrzyski magistra jak Zamek Książ czy Aqua Zdrój prowadzą politykę ograniczenia używania jednorazowego plastiku podczas organizowanych przez siebie imprez.

W grudniu ubiegłego roku miasto wprowadziło też certyfikaty dla lokalnych firm, które deklarują rezygnację z jednorazowego plastiku.