statystyki

Elektryki są coraz tańsze, więc trzeba będzie za nie płacić więcej

autor: Grzegorz Kowalczyk30.01.2020, 06:00; Aktualizacja: 30.01.2020, 10:03
Wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska nie wykluczył wczoraj, że zmieni się również maksymalny procent dopłaty czy ceny samochodu. W myśl obecnej wersji dofinansowanie nie może przekroczyć 30 proc. całej ceny pojazdu, która nie może przekroczyć brutto 125 tys. zł.

Wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska nie wykluczył wczoraj, że zmieni się również maksymalny procent dopłaty czy ceny samochodu. W myśl obecnej wersji dofinansowanie nie może przekroczyć 30 proc. całej ceny pojazdu, która nie może przekroczyć brutto 125 tys. zł.źródło: ShutterStock

Mające być kołem zamachowym polskiej elektromobilności dopłaty dla klientów indywidualnych będą zmniejszone. Na luty zaplanowana jest nowelizacja rozporządzenia.

Minister klimatu Michał Kurtyka w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl zapowiedział, że zakładane dopłaty do samochodów elektrycznych ulegną zmniejszeniu – zamiast wcześniejszych 37,5 tys. zł klienci indywidualni maksymalnie otrzymają, jak stwierdził szef resortu, najprawdopodobniej poniżej 20 tys. zł. Ta kwota będzie nieopodatkowana – wczoraj prezydent podpisał ustawę zwalniającą dofinansowanie z obciążeń PIT i CIT.

Wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska nie wykluczył wczoraj, że zmieni się również maksymalny procent dopłaty czy ceny samochodu. W myśl obecnej wersji dofinansowanie nie może przekroczyć 30 proc. całej ceny pojazdu, która nie może przekroczyć brutto 125 tys. zł. – Po objęciu urzędu przez nowego ministra została dokonana inwentaryzacja programu. Decyzje muszą wynikać z analizy rynku – tłumaczył polityk.

Szykowane zmiany mają być podyktowane spadającymi cenami elektryków. Podczas opracowywania pierwotnej wersji rozporządzenia, zdaniem resortu, były one znacznie wyższe. Zbicie cen było zresztą celem wprowadzenia maksymalnej wartości kupowanego auta. Efekt udało się osiągnąć, bo sprzedawcy starali się zmieścić w limitach, by pozyskać nabywców. Rząd ma nadzieję, że ta tendencja będzie się utrzymywać również po zmniejszeniu dopłat.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie