statystyki

Odpady: Senat chce wydłużenia terminu składania sprawozdań. Co to oznacza dla podmiotów niezarejestrowanych w BDO?

autor: Katarzyna Nocuń20.01.2020, 17:00
Nowelizacja umożliwia sporządzanie ewidencji papierowej z mocą wsteczną od 1 stycznia. Wprowadza też rozwiązania na wypadek awarii systemu BDO.

Nowelizacja umożliwia sporządzanie ewidencji papierowej z mocą wsteczną od 1 stycznia. Wprowadza też rozwiązania na wypadek awarii systemu BDO.źródło: ShutterStock

Senat zaproponował poprawki do nowelizacji ustawy o odpadach i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dają one więcej czasu na składanie sprawozdań za 2019 r. Oznacza to jednak, że przepisy, które umożliwią odbiór śmieci od podmiotów niezarejestrowanych w systemie Bazy Danych o Odpadach (BDO) – a są to główne rozwiązania nowelizacji – nie wejdą w życie tak szybko, jak oczekuje tego branża odpadowa i przedsiębiorcy. Nowela wróci teraz do Sejmu, który na dwudniowe posiedzenie zbiera się 22 stycznia.

Senatorowie chcą, aby przedłużono termin składania sprawozdań za 2019 rok zarówno przez firmy odbierające odpady, jak i samorządy. Art. 9q ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2019 r. proz. 2010 ze zm.) mówi, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta przekazują sprawozdania z gospodarki odpadami komunalnymi marszałkowi województwa do 31 marca. Senatorowie chcą dać gminom na to czas do 31 sierpnia 2020 r. Z kolei marszałkowie mieliby czas na przekazanie swoich sprawozdań Ministerstwu Klimatu do 31 października 2020 r., a nie do 15 lipca (art. 9s ust. 2). Przedsiębiorcy odbierający śmieci, prowadzący punkty selektywnej zbiórki odpadów oraz zbierający odpady mieliby czas na przekazanie swoich sprawozdań samorządom do 30 czerwca 2020 r., a nie do 31 stycznia (art. 9n ust. 1, 9na ust. 1 i 9nb ust. 1 ucpg).


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie