statystyki

Od września opłata od grubszych foliówek. Oto odpowiedzi na najczęściej zdawane pytania handlowców

autor: Bartosz Draniewicz27.08.2019, 08:26; Aktualizacja: 27.08.2019, 08:29
1 września 2019 r. od tego dnia trzeba będzie zacząć naliczać opłatę recyklingową również za grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów)

1 września 2019 r. od tego dnia trzeba będzie zacząć naliczać opłatę recyklingową również za grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów)źródło: ShutterStock

Uciążliwe mogą być też dodatkowe obowiązki: rejestracja w BDO, prowadzenie ewidencji oraz składanie sprawozdań. To za 2019 r. obejmować będzie również lekkie torby wydane od początku roku.

Od 1 września przedsiębiorcy, którzy wprowadzają do obrotu grubsze torby foliowe (czyli o grubości powyżej 50 mikrometrów), będą musieli naliczać od nich opłatę recyklingową, taką samą, jaka do tej pory dotyczyła tylko lekkich toreb. To dla wielu handlowców zaskakująca informacja. W praktyce bowiem poszerzy się krąg podmiotów, które będą zobowiązane opłatę recyklingową pobierać. Nową grupą będą np. sklepy odzieżowe, które z reguły wydają klientom torby z grubszej folii. Jednak największą trudnością może być realizacja dodatkowych, całkowicie nowych obowiązków, a mianowicie: składania sprawozdań, prowadzenia ewidencji, a także wpisu do Bazy Danych o Odpadach. Dla porównania: w myśl starych przepisów obowiązki przedsiębiorcy sprowadzały się w zasadzie do pobrania i rozliczenia opłaty. Co więcej, jak wyjaśniło nam Ministerstwo Środowiska, sprawozdanie za 2019 r. trzeba będzie złożyć nie tylko za okres od 1 września do 31 grudnia, ale za cały rok. Zamieszanie zwiększa bardzo krótki czas na dostosowanie się do nowych obowiązków. Znowelizowane przepisy ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 542 ze zm.; dalej: u.g.o.) zawarto w ustawie z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, która została opublikowana zaledwie kilka dni temu (w Dzienniku Ustaw z 22 sierpnia br., poz. 1579; dalej: nowelizacja). Przepisy zaś wejdą w życie częściowo już 1 września 2019 r., a częściowo 1 stycznia 2020 r. Odpowiedzi na zgłaszane przez przedsiębiorców pytania zostały przygotowane na podstawie stanowiska przesłanego DGP przez Ministerstwo Środowiska. ©℗

pytanie 1. Od kiedy należy pobierać opłatę recyklingową za grubsze torby?

Nowelizacja zmienia od 1 września 2019 r. definicję toreb z tworzyw sztucznych, zawartą w ustawie o gospodarowaniu opakowaniami, obejmując nią pozostałe torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału równej 50 mikrometrów i większej. Oznacza to, że już od tej daty obowiązkiem opłaty będą objęte grubsze torby. I od tego dnia sprzedawcy muszą ją pobierać od klientów.

Podstawa prawna: art. 40a ust. 1 w związku z art. 8 pkt 15a lit. c u.g.o. w związku z art. 27 pkt 4 nowelizacji.

pytanie 2. Czy opłatę będzie musiał pobierać każdy handlowiec i od każdej torby? Czy obowiązek ten dotyczy też tych, którzy wydają torby nieodpłatnie?


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • lkjhgcx(2019-08-27 10:36) Zgłoś naruszenie 01

    Ppomidory w supermarkecie, mieso w dyskontach, kielbasy i milion innych rzeczy sa zapakowane w grube plastikowe opakowanie, podobnie , a UDAJE sie troske o srodowisko walczac z reklamowkami. Chodzi wylacznie o zwiekszenie dochodow wiekich sieci skleopowtch.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie