statystyki

Grubsze foliówki trzeba będzie rozliczyć tak samo, jak cieńsze torebki

autor: Agnieszka Pokojska19.08.2019, 07:36; Aktualizacja: 19.08.2019, 07:48
Opłatę recyklingową od wydawanych siatek muszą i nadal będą musieli pobierać również podatnicy płacący ryczałt ewidencjonowany (np. sprzedający warzywa i owoce na osiedlowych targowiskach).

Opłatę recyklingową od wydawanych siatek muszą i nadal będą musieli pobierać również podatnicy płacący ryczałt ewidencjonowany (np. sprzedający warzywa i owoce na osiedlowych targowiskach).źródło: ShutterStock

Od 1 września br. sklepy będą musiały pobierać opłatę recyklingową również od grubszych torebek, które mają 50 mikrometrów i więcej. Kwotę tę wlicza się do podstawy opodatkowania VAT. Trzeba ją też odpowiednio ująć w PIT i CIT.

Obowiązek pobierania opłaty od grubszych foliówek wynika ze zmian w przepisach o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2019 r. poz. 542). Wprowadza je nowelizacja z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, które czekają właśnie na publikację w Dzienniku Ustaw.

Obecnie opłata jest tylko od torebek poniżej 50 mikrometrów i wynosi 20 groszy (bez podatku). Taka sama kwota ma być teraz pobierana także od grubszych siatek. Wynika to z konsultowanego na razie projektu nowego rozporządzenia w sprawie stawki opłaty recyklingowej. Od 1 września br. zastąpi ono dotychczasowe rozporządzenie.

Podstawa opodatkowania


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie