Czaputowicz: Realizujemy Porozumienie paryskie, a nie wytyczamy nowe, nierealne cele [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki, Magdalena Cedro01.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 01.07.2019, 10:00
Jacek Czaputowicz

Jacek Czaputowiczźródło: ShutterStock

Rezygnacja ze Spitzenkandidaten oznaczałaby, że federalizm staje się jedynie przykrywką, bo proces zarządzania w UE zmierza w stronę wzmocnienia mechanizmów międzyrządowych – mówi DGP minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Gdy zamykaliśmy to wydanie, przywódcy państw UE zaczynali debatować nad obsadą najważniejszych unijnych stanowisk. Choć wiele wskazywało na to, że faworytem w wyścigu o fotel szefa KE staje się Frans Timmermans, to jego wybór nie był pewny. Jednocześnie malały szanse Manfreda Webera, tzw. wiodącego kandydata zwycięskiej chadecji, która zdobyła najwięcej mandatów w majowych wyborach do europarlamentu. Teoretycznie to właśnie Weber jako Spitzenkandidat powinien objąć stanowisko po Jean-Claudzie Junckerze.

Ale wiele stolic nie popierało go, argumentując, że nie ma doświadczenia na poziomie rządowym.

Czego dotyczą nasze obawy w sprawie neutralności klimatycznej?

Polska nie jest przeciwna ambitnej polityce klimatycznej, ale uważa, że należy podjąć takie zobowiązanie po bardziej wnikliwym oszacowaniu kosztów. Porozumienie paryskie mówi o neutralności klimatycznej w drugiej połowie wieku. Propozycja neutralności w 2050 r. wynika z obliczeń naukowców i jest dyskutowana w UE od jesieni 2018 r. Dlaczego ostatnio nastąpiło takie przyspieszenie? Wszak sama kanclerz Angela Merkel powiedziała niedawno, że w tej sprawie nie należy się spieszyć, bo taki cel musi być realny do osiągnięcia. Jednakże wyniki wyborów europejskich pokazały, że w niektórych państwach, zwłaszcza w Niemczech, główny nurt polityczny musi coś zrobić dla środowiska, bo duże poparcie uzyskała Partia Zielonych. Gdyby Unia wprowadziła w życie te zapisy w niewłaściwy sposób, pozbawiłaby się konkurencyjności.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie