statystyki

Bat na przedsiębiorstwa: do 30 mln zł kary

autor: Emilia Świętochowska28.05.2018, 07:33; Aktualizacja: 28.05.2018, 08:36
Ostrzejsze regulacje mają też wymusić na firmach wprowadzenie procedur, które zmniejszą prawdopodobieństwo przestępstwa

Ostrzejsze regulacje mają też wymusić na firmach wprowadzenie procedur, które zmniejszą prawdopodobieństwo przestępstwaźródło: ShutterStock

Awaria przepompowni ścieków w Gdańsku, która doprowadziła do wylania ogromnych ilości zanieczyszczeń do wód, dała Ministerstwu Sprawiedliwości impuls do przyspieszenia prac nad ustawą ułatwiającą karanie firm za skażenie środowiska i inne przestępstwa. W piątek szef resortu Zbigniew Ziobro zapowiedział, że w najbliższych tygodniach zostanie zaprezentowany projekt regulacji umożliwiających wymierzanie takim przedsiębiorstwom grzywien sięgających nawet 30 mln zł.

– Potrzebne jest w Polsce powołanie odrębnej, skutecznej ścieżki pociągnięcia do odpowiedzialności karnej podmiotów prawnych, które zarabiają ogromne pieniądze, a z reguły nie ponoszą z tego tytułu żadnych realnych konsekwencji – powiedział minister na konferencji prasowej.

Ma to naprawić ustawa dotycząca odpowiedzialności karnej spółek i innych podmiotów zbiorowych. W przeciwieństwie do obowiązujących regulacji nowe przepisy umożliwią wszczęcie śledztwa przeciwko podejrzanej firmie, nawet jeśli żaden jej pracownik nie został jeszcze skazany. Postępowania wobec konkretnej osoby oraz przedsiębiorstwa mają się zatem toczyć równolegle. Dotychczas warunek uzyskania prawomocnego wyroku potwierdzającego winę pracownika był ogromną przeszkodą do wyciągnięcia konsekwencji finansowych wobec spółki (obecnie nie mogą one być wyższe niż 5 mln zł) czy wymierzenia jej innych sankcji (np. zakazu udziału w przetargach). Nawet jeśli zaniedbania w przedsiębiorstwie miały charakter systemowy, bo brakowało w nim odpowiedniego nadzoru.

O ile obecne przepisy dopuszczają wyciągnięcie konsekwencji wobec spółek za szeroko pojęte przestępstwa gospodarcze i korupcyjne, a też np. naruszanie prawa własności intelektualnej czy molestowanie seksualne, o tyle już nie za śmierć pracownika np. na skutek nieprzestrzegania w zakładzie zasad bezpieczeństwa. To także ma się zmienić. Teoretycznie podmioty zbiorowe będą mogły być pociągnięte do odpowiedzialności za każde przestępstwo (choć w praktyce będzie to zależało od inicjatywy prokuratury).


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-05-28 07:49) Zgłoś naruszenie 00

    Zdzierać kasę i karać. Blokować konta i podejrzewać. Kuriozalne, ale nikt nie mówi o zapobieganiu lub wdrożeniu mechanizmów które wspomogły by zapobieganie. Strach ma być odpowiednim mechanizmem organizacji państwa.???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie