W sobotę, na podstawie prognozowanego przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza, podjęto decyzję, że w niedzielę w Krakowie można korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.
W niedzielę krakowskie stacje monitoringu jakości powietrza zanotowały przekroczenia norm zanieczyszczeń pyłów PM10 (średnia dobowa powyżej 50 mikrogramów na metr sześcienny - I stopień zagrożenia).
Władze miasta zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach. Jak zalecają, szczególną uwagę mieszkańcy powinni zwracać na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego i krwionośnego i in. powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni; ograniczyć duży wysiłek fizyczny na powietrzu, a osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy – zaleca krakowski magistrat.
W niedzielę w Krakowie po raz drugi w tym roku wprowadzono darmową komunikację na podstawie prognozy, a nie - jak było wcześniej - w oparciu o średnią pomiarów na stacjach monitoringu zanieczyszczenia powietrza. Po raz pierwszy darmową komunikację na takich zasadach wprowadzono w Krakowie we wtorek 2 stycznia.
Wynika to ze znowelizowania w grudniu przez krakowskich radnych zasad wprowadzania darmowej komunikacji w dni ze smogiem. Ponieważ IMGW w prognozach dzieli dobę na trzy części, w uchwale RM Krakowa zapisano, że darmowa komunikacja będzie wprowadzana, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że średni poziom zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 w jednym z tych okresów przekroczy 100 mikrogramów na metr sześc., a w drugim 150 mikrogramów na metr sześć. i to przynajmniej na obszarze połowy miasta.
Z bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną mogą korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny samochodu osobowego wraz z tyloma osobami towarzyszącymi, ile miejsc siedzących jest w aucie. Nie ma przy tym znaczenia miejsce wydania dowodu, może to być także pojazd zarejestrowany na firmę.
W ten sposób można poruszać się na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, do których kursuje komunikacja MPK, a które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.
W sezonie grzewczym 2016/17 z powodu spowijającego Kraków smogu mieszkańcy poruszający się samochodami 19 razy mogli korzystać z darmowych przejazdów komunikacją publiczną.